Dokumentowanie WDT w przypadku wywozu towarów przez nabywcę własnym środkiem transportu
Czy spółka ma prawo stosować do takich transakcji stawkę 0%, jako do WDT? Kontrahenci są podatnikami podatku od wartości dodanej i podatnikami VAT UE; ich numer VAT potwierdza system VIES. Spółka wykazuje te dostawy w informacjach podsumowujących VAT UE jako WDT. Rozlicza się z VAT miesięcznie.
W myśl art. 13 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, przez WDT rozumie się wywóz towarów z Polski – w wykonaniu czynności określonych w art. 7 tej ustawy – na terytorium innego państwa członkowskiego, pod warunkiem że nabywca towarów jest m.in. podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa UE.
W myśl art. 13 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, przez WDT rozumie się wywóz towarów z Polski – w wykonaniu czynności określonych w art. 7 tej ustawy – na terytorium innego państwa członkowskiego, pod warunkiem że nabywca towarów jest m.in. podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa UE.
Warunki stosowania stawki 0%
WDT co do zasady jest objęta stawką VAT 0% (art. 41 ust. 3 ustawy o VAT). Warunki jej stosowania określa art. 42 tej ustawy. Przepis ten wymaga, by podatnik m.in.:
- dokonał dostawy na rzecz nabywcy mającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo UE właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi,
- składając deklarację podatkową, w której wykazał tę dostawę, był zarejestrowany jako podatnik VAT UE,
- dopełnił obowiązku złożenia informacji podsumowującej VAT UE, zawierającej prawidłowe dane dotyczące WDT, zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8 (a ew. uchybienia wyjaśnił na piśmie naczelnikowi US).
Z pytania można wywnioskować, że spółka spełnia te warunki.
[1] Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z 15.03.2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 77 z 23.03.2011 r.).
[2] Organ podatkowy może obalić to domniemanie (art. 45a ust. 2 rozporządzenia).
[3] Nabywca dostarcza je sprzedawcy do 10. dnia miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa.
Ponadto na mocy art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT warunkiem zastosowania do WDT stawki 0% jest, by podatnik – przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy – miał w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa UE. Dokumenty te wymieniono w ustawie o VAT, ale podatnicy mogą też udokumentować WDT zgodnie z rozporządzeniem 282/2011[1].
Wymogi unijnego rozporządzenia
W myśl jego art. 45a ust. 1 do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 112 (odpowiednik stawki 0% dla WDT) domniemywa się[2], że towary wysłano bądź przetransportowano z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza jego terytorium, ale na terytorium UE, w którymkolwiek z następujących przypadków:
1) sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego bądź przez osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu:
- co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w art. 45a ust. 3 lit. a rozporządzenia, które zostały wydane przez dwie różne strony niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy, albo
- jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w art. 45a ust. 3 lit. a rozporządzenia, wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w art. 45a ust. 3 lit. b rozporządzenia, potwierdzających wysyłkę lub transport, które zostały wydane przez dwie różne strony niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;
2) sprzedawca jest w posiadaniu następujących dokumentów:
- pisemnego oświadczenia nabywcy[3], potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę bądź osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz wskazującego państwo UE przeznaczenia towarów; takie pisemne oświadczenie określa: datę wystawienia; nazwę lub imię i nazwisko oraz adres nabywcy; ilość i rodzaj towarów; datę i miejsce przybycia towarów; w przypadku dostawy środków transportu, ich numer identyfikacyjny; identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy; oraz
- co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w art. 45a ust. 3 lit. a rozporządzenia, które zostały wydane przez dwie różne strony, niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy, lub jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w art. 45a ust. 3 lit. a rozporządzenia, wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w art. 45a ust. 3 lit. b rozporządzenia, potwierdzających transport lub wysyłkę, które zostały wydane przez dwie różne strony, niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy.
Zgodnie z art. 45a ust. 3 rozporządzenia 282/2011 do celów art. 45a ust. 1 jako dowód wysyłki lub transportu są akceptowane:
a) dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy bądź faktura od przewoźnika towarów;
b) następujące dokumenty:
- polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów bądź dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów,
- dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, np. notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa UE przeznaczenia,
- poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie UE przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie.
Z pytania nie wynika, aby spółka miała dokumentację wymaganą przez art. 45a rozporządzenia 282/2011. Niespełnienie warunków określonych w rozporządzeniu nie oznacza jednak, że WDT nie może być objęta stawką 0%. Dostawca może udowodnić, że spełnia warunki jej stosowania, wynikające z ustawy o VAT (zob. interpretacje KIS z 10.02.2020 r., 0112-KDIL4.4012.523.2019.2.TKU, 11.02.2020 r., 0112-KDIL1-3.4012.533.2019.2.TK, i 12.02.2020 r., 0112-KDIL1-3.4012.522.2019.1.AKR).
Wymogi ustawy o VAT
Kwestię dokumentów, wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% w przypadku WDT towarów wywożonych własnym środkiem transportu dostawcy lub nabywcy, reguluje art. 42 ust. 4 ustawy o VAT.
Zgodnie z nim podatnik oprócz dokumentu, o którym mowa w art. 43 ust. 3 pkt 3 (specyfikacji sztuk ładunku), powinien mieć dokument zawierający co najmniej:
1) imię i nazwisko/nazwę oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby działalności gospodarczej podatnika dokonującego WDT oraz nabywcy towarów,
2) adres, na który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres miejsca zamieszkania/siedziby działalności gospodarczej nabywcy,
3) określenie towarów i ich ilości,
4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium innego państwa UE,
5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym towary są wywożone, lub numer lotu – jeżeli towary są przewożone środkami transportu lotniczego.
W myśl art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, jeśli posiadane przez podatnika dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3–5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa UE, dowodami potwierdzającymi WDT mogą być również inne dokumenty wskazujące, że dostawa ta nastąpiła, w szczególności:
- korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
- dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
- dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie – w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania,
- dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Wystarczy zebrać niektóre dokumenty
Na potwierdzenie wywozu towarów nie jest wymagane posiadanie wszystkich typów dokumentów wymienionych w powyższych przepisach. Dokumenty mają łącznie potwierdzać określony fakt (dostarczenie towaru do innego państwa UE), co oznacza, że zebrane razem mają dać jednoznaczną informację, że określony towar faktycznie dostarczono nabywcy. Dla udokumentowania WDT podatnik może także mieć inne dowody, w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Op, zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (zob. interpretacja KIS z 24.09.2021 r., 0112-KDIL1-3.4012.294.2021.2.JK).
Ustawa o VAT nie uzależnia zastosowania stawki 0% dla WDT od posiadania oryginałów dokumentów w formie papierowej. Można zatem przyjąć, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, e-mail, kserokopia, skan lub faks dokumentu, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy.
Spółka ma oświadczenie nabywcy o wywozie nabytych towarów z Polski do innego państwa UE przy użyciu własnego środka transportu, które zawiera dane wymagane art. 42 ust. 4 ustawy o VAT.
Z pytania wynika też, że spółka dysponuje specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku. Ma zapewne również przynajmniej dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty (gotówką). Może zatem zastosować do WDT, o której mowa w pytaniu, zerową stawkę VAT.
Ujęcie w deklaracji
Spółka rozlicza VAT za okresy miesięczne, warto zatem przypomnieć, że w myśl art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli warunek posiadania odpowiednich dokumentów nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny, podatnik nie wykazuje dostawy w ewidencji VAT za ten okres ani za następny. Wykazuje ją w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy, ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju – o ile przed upływem terminu do złożenia deklaracji za ten okres nadal nie ma wymaganych dowodów.
Późniejsze otrzymanie dokumentów potwierdzających wywóz towaru upoważnia podatnika do wykazania WDT ze stawką 0% w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, a także do korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej (art. 42 ust. 12a ustawy o VAT).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych