Wybór metody ustalania różnic kursowych do celów podatkowych – do kiedy można podjąć decyzję
Ustawy o podatku dochodowym przewidują dwie metody ustalania różnic kursowych – metodę podatkową i metodę rachunkową (bilansową). Ta pierwsza jest stosowana niejako z automatu, ale podatnik może wybrać ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości.
Ustawy o podatku dochodowym przewidują dwie metody ustalania różnic kursowych – metodę podatkową i metodę rachunkową (bilansową). Ta pierwsza jest stosowana niejako z automatu, ale podatnik może wybrać ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Wymaga to podjęcia takiej decyzji i poinformowania US o stosowaniu metody rachunkowej w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu tego roku podatkowego (art. 9b ust. 3 updop i art. 14b ust. 4 updof).
Metoda rachunkowa musi być stosowana nie krócej niż przez 3 lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta. W całym okresie jej stosowania (niezależnie od tego, czy wynosi on 3 lata, czy jest dłuższy) sprawozdanie finansowe jednostki musi być poddawane corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta (art. 9b updop i art. 14b updof), i to także gdy takie badanie nie jest obligatoryjne w myśl uor.
Wcześniejsza rezygnacja z tej metody (przed upływem 3 lat) jest dopuszczalna w przypadku podziału/połączenia podmiotu (co nie dotyczy podmiotu przejmującego przy podziale przez wydzielenie albo przez wyodrębnienie – art. 9b ust. 7 updop).
>O rezygnacji należy poinformować US w zeznaniu za ostatni rok, w którym podatnik stosował metodę rachunkową, lub za rok, w którym doszło do podziału/połączenia (art. 9b ust. 4 updop i art. 14b ust. 5 updof).
Dla US to tylko informacja
Przepisy nie wskazują momentu (terminu), do kiedy trzeba podjąć decyzję o zastosowaniu rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych (czy też powrocie do metody podatkowej po 3 latach stosowania tej pierwszej). Niewątpliwie jednak musi być ona podjęta ze skutkiem począwszy od pierwszego dnia roku podatkowego (nie można przez część roku rozliczać się według jednej metody, a przez część według innej).
KIS w interpretacji z 3.09.2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.165.2020.1.AG) przychyliła się do stanowiska, że ustawodawca nakłada na podatnika jedynie obowiązek poinformowania o wyborze metody rachunkowej w terminie do końca 3. miesiąca roku następnego po roku, w którym pierwszy raz tę metodę zastosowano. Oznacza to, iż spółka, podejmując decyzję o wyborze metody rachunkowej rozliczania różnic kursowych w ciągu 2020 r. ze skutkiem jej zastosowania od początku roku podatkowego, tj. 1.01.2020 r., postąpi prawidłowo.
MF w objaśnieniach podatkowych z 27.09.2019 r. dotyczących zmian w zakresie wyboru formy opodatkowania, oraz innych uproszczeń dla podatników podatku PIT oraz podatku CIT wskazał, że podatnik, który wybrał ustalanie różnic kursowych metodą rachunkową i stosował ją przez cały rok podatkowy, nie traci prawa do tego sposobu rozliczenia, jeżeli nie poinformował o tym w zeznaniu rocznym. Podobnie – w przypadku rezygnacji z rachunkowej metody ustalania różnic kursowych – to, że podatnik nie poinformuje w zeznaniu o tej okoliczności (choć faktycznie stosuje metodę podatkową), nie obliguje go do dalszego stosowania metody rachunkowej.
Możliwa korekta
Informacja składana w zeznaniu rocznym ma więc jedynie charakter deklaratoryjny, nie warunkuje skutecznego wyboru metody rozliczania różnic kursowych. Złożona przez podatnika informacja może być przez niego w późniejszym okresie skorygowana. W piśmie z 2.07.2024 r. (0111-KDIB1-1.4010.277.2024.1.MF) KIS potwierdziła, że w przypadku gdy spółka w zeznaniu rocznym zadeklarowała, iż wybrała metodę ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, a w rzeczywistości przez cały rok stosowała metodę podatkową i w kolejnym roku dostrzegła swój błąd, może złożyć prawnie skuteczną korektę tej deklaracji.
Organy podatkowe nie zgadzają się natomiast na zmianę – przez korektę deklaracji – podjętej przez podatnika decyzji o stosowaniu określonej metody rozliczania różnic kursowych, np. gdy po jakimś czasie dojdzie on do wniosku, że była dla niego nieopłacalna i korzystniej byłoby stosować drugą metodę.
Jest termin, czy go nie ma
Takie podejście zakwestionował WSA w wyroku z 31.01.2023 r. (III SA/Wa 2221/22). Wyrok dotyczył podatnika, który zrezygnował (po upływie 3 lat stosowania) z metody rachunkowej, zawierając stosowną informację w zeznaniu rocznym, ale potem przemyślał tę decyzję i uznał, że należało jednak pozostać przy tej metodzie. Argumentował, że przepisy determinują jedynie sposób informowania naczelnika US o rezygnacji z metody rachunkowej (ze wszystkimi tego konsekwencjami, tzn. również z możliwością korekty złożonego zeznania). Nie przewidują natomiast żadnego zawitego terminu na deklarację podatnika co do wyboru metody rachunkowej lub rezygnacji z niej, jak to było w stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r., kiedy to podatnik musiał zawiadomić naczelnika US o rezygnacji do końca ostatniego roku podatkowego, w którym tę metodę stosował.
WSA podzielił ten pogląd, orzekając, że ustawodawca (…) nie przewiduje żadnego terminu na złożenie oświadczenia o rezygnacji z metody ustalania różnic kursowych, przewiduje jedynie obowiązki w odniesieniu do tych lat podatkowych, za które metoda wynikająca z art. 9b ust. 1 pkt 2 jest stosowana. Rzeczą podatnika, który zmienia zdanie co do wybranej metody, jest zagwarantowanie, by warunki wynikające z art. 9b updop były spełnione. (…) Organ nieprawidłowo uznał, że warunkiem dokonania korekty jest popełnienie błędu w uprzednio złożonej deklaracji. (…) Skoro ustawodawca nie zawarł ograniczeń w tym zakresie i wprost wskazuje w art. 81 § 1 Op, że prawo do korekty jest wyłączone jedynie wówczas, gdy odrębne przepisy prawa tak stanowią, to nie można wywodzić wbrew treści przepisu, że ustawodawca miał na celu umożliwienie podatnikom korygowania wyłącznie błędów.
Przywołane orzeczenie jest nieprawomocne, więc w tej sprawie wypowie się jeszcze NSA.
Nie ulega wątpliwości, że decyzję o wyborze metody rozliczania różnic kursowych należy dobrze przemyśleć i najlepiej podjąć na początku roku podatkowego. Czasem jednak dopiero w jego trakcie pojawiają się okoliczności wskazujące, że nie była ona trafna. Wtedy – w świetle przywołanego stanowiska KIS z 3.09.2020 r. – możliwa byłaby jeszcze korekta sposobu rozliczenia (co jednak konsekwentnie wymaga odpowiednich korekt przychodów/kosztów wstecz od początku roku i najlepiej potwierdzenia prawidłowości takiego postępowania we własnej interpretacji indywidualnej). Jeśli jednak podatnik zdecyduje się na taką zmianę po zakończeniu roku i złożeniu zeznania, musi być przygotowany na to, że organy podatkowe ją zakwestionują, a swoich racji trzeba będzie dochodzić w sądzie.
Więcej nt. zasad rozliczania różnic kursowych do celów podatkowych jest mowa w internetowej wersji „Zamknięcia roku 2024”.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych