Forum Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Kalendarium
19.01.2021 r., kontynuując rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę SKwP z Ministerstwem Finansów, zorganizowano webinarium: „Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – uproszczenia w opodatkowaniu osób fizycznych”. Moderatorem była dr Monika Król-Stępień z Oddziału Dolnośląskiego SKwP. Wykład „Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zmiany od 1.01.2021 r.” wygłosili Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych. Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego (ZG) SKwP, mówił o identyfikacji usług objętych ryczałtem i ustaleniu prawidłowej stawki ryczałtu. Eksperci Departamentu Podatków Dochodowych: Beata Karbownik (zastępca dyrektora), Iwona Kocemba i Ryszard Michalski odpowiadali na pytania uczestników. W spotkaniu uczestniczyło ok. 800 osób.
19.01.2021 r., kontynuując rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę SKwP z Ministerstwem Finansów, zorganizowano webinarium: „Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – uproszczenia w opodatkowaniu osób fizycznych”. Moderatorem była dr Monika Król-Stępień z Oddziału Dolnośląskiego SKwP. Wykład „Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zmiany od 1.01.2021 r.” wygłosili Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych. Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego (ZG) SKwP, mówił o identyfikacji usług objętych ryczałtem i ustaleniu prawidłowej stawki ryczałtu. Eksperci Departamentu Podatków Dochodowych: Beata Karbownik (zastępca dyrektora), Iwona Kocemba i Ryszard Michalski odpowiadali na pytania uczestników. W spotkaniu uczestniczyło ok. 800 osób.
25.01.2021 i 15.03.2021 r. w oddziałach okręgowych i biurze ZG SKwP zorganizowano spotkania dotyczące kwestii promocyjnych Stowarzyszenia. Omówiono m.in. działania oddziałów, plany na 2021 r., a także nowe narzędzia promocyjne. Dyskutowano o potrzebach zgłaszanych przez oddziały i bieżących problemach związanych z pandemią.
2–3.02.2021 r. odbyła się on-line XVII Doroczna Konferencja Podatkowa „Podatki 2021”, poświęcona bieżącym zagadnieniom podatkowym i księgowym. Omówiono je podczas 8 sesji tematycznych, a prelegentami byli wykładowcy SKwP. Konferencję poprowadziła Joanna Podkówka-Sędek z Oddziału Okręgowego (OO) w Kielcach. Uczestnicy mogli zadawać prelegentom pytania na czacie, a odpowiedzi uzyskiwali bezpośrednio po wykładzie bądź e-mailem. Miesięcznik „Rachunkowość” był patronem honorowym Konferencji.
3.02.2021 r. odbyło się webinarium zorganizowane przez Europejską Federację Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA) oraz Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Uczestniczyło w nim 12 osób z EFAA, 3 z EUIPO, 2 ze statusem „gość” (w tym przedstawiciel SKwP) oraz przedstawiciele organizacji członkowskich (krajowych) EFAA. SKwP reprezentował Leszek Lewandowicz – sekretarz ZG. Celem spotkania było promowanie porozumienia o współpracy między EFAA i EUIPO oraz pokazanie korzyści z przynależności do EFAA, a głównym tematem – uświadomienie potrzeby doradztwa dotyczącego praw własności intelektualnej. Podkreślano, że księgowi powinni mieć przynajmniej ogólną orientację w tej dziedzinie, by po zasygnalizowaniu problemu mogli skierować przedsiębiorcę do specjalisty.
8.02.2021 r. odbyła się narada dyrektorów biur zarządów OO SKwP, w której wzięli udział także członkowie prezydium ZG, dyrekcja biura ZG oraz Aneta Lech – przewodnicząca zespołu ds. biur rachunkowych. Naradę otworzył Jerzy Koniecki, prezes ZG SKwP. Następnie Aneta Lech omówiła podjęte i planowane inicjatywy na rzecz biur rachunkowych. Przedstawiono także stan realizacji prac wynikających z uwag zgłoszonych na poprzednich naradach, stan przygotowań do wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) oraz działania podjęte przez SKwP w okresie epidemii.
12.02.2021 r. na zaproszenie Business Centre Club (BCC) odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Jerzy Koniecki, prezes ZG SKwP, Aneta Lech i Paweł Przedpełski z OO w Warszawie. BCC reprezentowali: Jarosław Kołodziej, dyrektor ds. nominacji, dyrektor operacyjny, oraz Maciej Owczarek, wiceprezes, dyrektor generalny. Rozmowy dotyczyły współpracy obu organizacji, m.in. udziału ekspertów SKwP w spotkaniach organizowanych przez BCC oraz wymiany doświadczeń.
17.02.2021 r. odbyło się kolejne, zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Finansów, webinarium „Slim VAT – pierwszy etap uproszczeń w podatku od towarów i usług”. Poprowadził je Sławomir Szuba z OO SKwP w Krakowie. Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i dr Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług, omówili temat „Slim VAT – najważniejsze zmiany od 1.01.2021 r.”. Następnie Maciej Rychlicki z OO SKwP w Krakowie wygłosił wykład „Slim VAT – aspekty praktyczne w codziennej pracy księgowego”. Na wcześniej przesłane pytania odpowiadali przedstawiciele Departamentu Podatku od Towarów i Usług – Tomasz Groszyk (zastępca dyrektora) i Anna Mytyk. Liczba uczestników była ograniczona, w spotkaniu wzięło udział prawie 200 osób. Wystąpienia przedstawicieli SKwP (także z webinarium z 19.01.2021 r.) zostały zamieszczone na stronie www.skwp.pl w zakładce Webinaria.
24.02.2021 r. na posiedzeniu ZG SKwP została powołana stała Komisja Biur Rachunkowych w składzie: Aneta Lech – przewodnicząca, Aleksander Wala – wiceprzewodniczący, Sylwia Rzepka – sekretarz, Beata Szlachetka – członek. Celem Komisji jest dążenie do uregulowania zawodu księgowego oraz określenie warunków i zasad usługowego prowadzenia ksiąg, a także zakresu zadań wykonywanych przez księgowych, niekolidującego z przepisami o doradztwie podatkowym. Komisja Biur Rachunkowych zaprasza do kontaktu: komisjabr@skwp.pl, oraz do przystąpienia do grupy na FB (www.facebook.com/groups/biurarachunkowenazakrecie).
1–2.03.2021 r. odbyło się (w trybie zdalnym) Forum Dyrektorów Wykonawczych organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), podczas którego SKwP reprezentowała prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska – przewodnicząca komisji ds. współpracy z zagranicą. Próbowano znaleźć odpowiedzi na pytania: czym się zajmują dyrektorzy wykonawczy i zarządy organizacji zawodowych księgowych, jakie inicjatywy i działania podejmować w celu rozwiązywania problemów w szybko zmieniającej się rzeczywistości, w warunkach pandemii. Zwrócono uwagę m.in. na: nienadążanie księgowych za zmianami technologii cyfrowej; powolną akceptację, a czasami opór wobec zmian technologicznych w rachunkowości; niski stopień innowacyjności menedżerskiej, co pokazały badania zarządów organizacji księgowych na tzw. krzywej innowacyjności; brak należytego zrozumienia zagrożeń w cyberprzestrzeni. Forum podsumowała Asmâa Resmouki – wiceprezes IFAC, która stwierdziła, że zmiana tego nastawienia i postaw to jedno z wyzwań stojących przed zarządami organizacji księgowych na świecie. IFAC postara się kreować pozytywne zmiany i pomagać w ich urzeczywistnianiu.
3.03.2021 r. SKwP podpisało z Ministerstwem Finansów deklarację stanowiącą podstawę szerszej współpracy ekspertów ministerstwa ze środowiskiem księgowych. Porozumienie obejmuje m.in. organizację wspólnych przedsięwzięć i konferencji, a także wymianę wiedzy i doświadczeń, dotyczących przepisów i praktyki stosowania prawa podatkowego oraz bilansowego. Przewidziano również przygotowywanie wspólnych materiałów informacyjnych, związanych z rozliczeniami podatkowymi i rachunkowością. W uroczystości uczestniczyli: Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jerzy Koniecki, prezes ZG SKwP, i Leszek Lewandowicz, sekretarz ZG SKwP. Dotychczas odbyły się 4 zorganizowane wspólnie webinaria: dwa dotyczące „estońskiego” CIT, po jednym nt. ryczałtu ewidencjonowanego i SLIM VAT.
23.03.2021 r. SKwP, w imieniu wszystkich księgowych, a przede wszystkim biur rachunkowych, wystąpiło z wnioskiem do Ministerstwa Finansów o przesunięcie przypadającego na 30.04.2021 r. terminu sporządzenia rocznych zeznań podatkowych PIT oraz zapłaty wynikającego z nich podatku. Z uwagi na trzecią falę epidemii COVID-19 i pogarszającą się sytuację przedsiębiorców ministerstwo przygotowało projekty aktów prawnych przesuwających sporządzenie rocznych sprawozdań finansowych i złożenie zeznań rocznych CIT do 30.06.2021 r. Naturalnym krokiem powinno być także przedłużenie do tej daty terminu sporządzenia i złożenia zeznań PIT.
SKwP objęło patronatem honorowym:
- „Akademię Prawa Podatkowego”, organizowaną przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (on-line 9.04.2021 r.),
- 7. Forum Rachunkowości pod hasłem „Piramida kompetencji w biznesie a rachunkowość”, organizowane przez Instytut Rachunkowości SGH (on-line 26.04.2021 r.),
- Jubileuszową XXV Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Rachunkowość a controlling” pod hasłem „Koncepcje zarządzania kosztami i dokonaniami”, organizowaną przez Katedrę Rachunku Kosztów, Zarządzania Podatkami i Controllingu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (11–13.10.2021 r.).
W ostatnich 3 mies. SKwP otrzymało do zaopiniowania 8 projektów aktów normatywnych – wszystkie poddano analizie. Uwagi zgłoszono do projektu SLIM VAT 2, wprowadzającego zmiany do ustawy o VAT i Prawa bankowego. Przygotował je zespół, którego koordynatorem jest Adam Kęsik.
Na 15.02.2021 r. „Kodeks zawodowej etyki w rachunkowości” ma 2465 sygnatariuszy zbiorowych oraz 24 970 indywidualnych. Tytuł dyplomowanego księgowego SKwP, wieńczący system certyfikacji zawodowej księgowych, posiadają 872 osoby, zaś tytuł certyfikowanego eksperta usług księgowych – 269 osób.
W 2021 r. ukazało się 6 kolejnych numerów newslettera SKwP oraz 3 newslettery specjalne, zawierające aktualne i ważne dla księgowych informacje, w tym akty prawne. Liczba subskrybentów wynosi ponad 5800 (stan na 23.03.2021 r.). Nowy numer „Świata Księgowych” (1(59)/2021) jest już dostępny na stronie internetowej SKwP.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłaty dostęp do tego artykułu i ponad 3000 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych