Forum Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Kalendarium
28.09.2022 r. odbyły się warsztaty on-line dla wykładowców prowadzących zajęcia na kursach objętych ścieżką certyfikacji zawodu księgowego SKwP, egzaminatorów, autorów i recenzentów zadań egzaminacyjnych, przewodniczących i członków komisji szkoleniowych i egzaminacyjnych oraz dyrektorów i pracowników działów szkoleń oddziałów okręgowych SKwP. Omawiano m.in. prowadzenie zajęć na kursach ścieżki certyfikacji zawodu księgowego, praktyczne stosowanie wykazu kont księgi głównej w procesie uczenia i egzaminowania, doświadczenia po roku stosowania jednolitego standardu egzaminowania, wyniki egzaminów. Warsztaty przeprowadziła Komisja ds. Szkolenia i Wydawnictw SKwP. Uczestniczyło w nich 210 osób, w tym Prezydium Zarządu Głównego (ZG), dyrekcja Biura ZG oraz członkowie Komisji.
28.09.2022 r. odbyły się warsztaty on-line dla wykładowców prowadzących zajęcia na kursach objętych ścieżką certyfikacji zawodu księgowego SKwP, egzaminatorów, autorów i recenzentów zadań egzaminacyjnych, przewodniczących i członków komisji szkoleniowych i egzaminacyjnych oraz dyrektorów i pracowników działów szkoleń oddziałów okręgowych SKwP. Omawiano m.in. prowadzenie zajęć na kursach ścieżki certyfikacji zawodu księgowego, praktyczne stosowanie wykazu kont księgi głównej w procesie uczenia i egzaminowania, doświadczenia po roku stosowania jednolitego standardu egzaminowania, wyniki egzaminów. Warsztaty przeprowadziła Komisja ds. Szkolenia i Wydawnictw SKwP. Uczestniczyło w nich 210 osób, w tym Prezydium Zarządu Głównego (ZG), dyrekcja Biura ZG oraz członkowie Komisji.
30.09.2022 r. odbyło się spotkanie on-line, poświęcone procesowi rewizji oraz zmianom ramowym struktury Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), będącym elementem szerokich konsultacji krajowych nad nowelizacją klasyfikacji PKD 2007. Zorganizował je Departament Standardów i Rejestrów GUS. SKwP reprezentował Leszek Lewandowicz, sekretarz ZG.
30.09.2022 r. zakończyły się prowadzone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dokumentu „Zawód księgowego – kierunki rozwoju”. Zarówno osoby związane z rachunkowością, jak i korzystające z usług księgowych miały możliwość wyrażenia opinii nt. przyszłości zawodu księgowego. Prekonsultacje posłużyły zebraniu informacji, czy jest potrzebna zmiana obecnego systemu prawnego i uregulowanie zawodu księgowego. SKwP, które od dawna działa na rzecz zdefiniowania zawodu księgowego, przedstawiło w ministerstwie swoje stanowisko wraz z wynikami przeprowadzonych badań ankietowych oraz raportami zainicjowanymi przez Komisję ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością Rady Naukowej SKwP i przygotowanymi przez środowisko akademickie. Opinie przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami są dostępne na stronie internetowej www.skwp.pl.
7.10.2022 r. Sylwia Rzepka i Martyna Pożarowska, przedstawicielki SKwP z Komisji Biur Rachunkowych, wzięły udział w spotkaniu konsultacyjnym projektu ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw. SKwP jest partnerem społecznym w konsultacjach tej ustawy.
12.10.2022 r. odbyło się spotkanie międzyresortowego zespołu, dotyczące uproszczenia podstawy obliczenia składki zdrowotnej, zorganizowane w formie hybrydowej przez Ministerstwo Zdrowia. Uczestniczyli w nim przedstawiciele SKwP.
27.10.2022 r. odbyła się cykliczna wizyta monitorująca Grupy Gumułka – Euroedukacja sp. z o.o. (będącej dla SKwP podmiotem zewnętrznego zapewniania jakości) z przedstawicielami Stowarzyszenia. Jej celami były: weryfikacja spełniania przez SKwP, jako instytucji certyfikującej (IC), obowiązków wynikających z ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK), a także omówienie podejmowanych przez IC działań od czasu ostatniej wizyty monitorującej.
4.11.2022 r. w naradzie (w formie zdalnej) dyrektorów biur zarządów oddziałów okręgowych SKwP uczestniczyły 33 osoby. Przekazano najważniejsze informacje i ustalenia z ostatniego posiedzenia ZG, a także omówiono kolejne zagadnienia dotyczące ZSK.
7–8.11.2022 r. odbyła się – pod honorowym patronatem SKwP – XXIII Doroczna Konferencja Audytingu, zorganizowana (on-line) przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Jerzy Koniecki, prezes ZG SKwP, wygłosił okolicznościowe przemówienie.
8.11.2022 r. Rada Naukowa SKwP ogłosiła rozpoczęcie 54. edycji konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości. Prace należy przesyłać na adres: Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, 00-443 Warszawa, ul. Górnośląska 5, w nieprzekraczalnym terminie do 15.02.2023 r. (więcej na stronie internetowej www.skwp.pl).
8.11.2022 r. odbyła się III edycja konferencji on-line „Biura rachunkowe na zakręcie”, pod hasłem „Działać i wygrywać w zmieniającym się świecie”, zorganizowana przez Oddział Okręgowy SKwP w Warszawie oraz Komisję Biur Rachunkowych, działającą przy ZG SKwP. Omawiano problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się obecnie biura rachunkowe, tj. zmieniające się w szybkim tempie przepisy prawa, postępująca cyfryzacja w raportowaniu danych, coraz więcej obowiązków nakładanych na biura i księgowych oraz brak uregulowania zawodu. Moderatorem spotkania była Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która poprowadziła również jeden z paneli merytorycznych, poświęcony formom opodatkowania biura rachunkowego w nowej rzeczywistości podatkowej.
15.11.2022 r. w Bombaju (Indie) odbyło się doroczne posiedzenie członków zwyczajnych Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). SKwP reprezentowały przedstawicielki Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP – prof. Aldona Kamela-Sowińska (przewodnicząca) oraz Sylwia Rzepka (sekretarz). Na posiedzeniu wybrano nowego prezesa IFAC, którym została Asmâa Resmouki z Maroka. Jest ona pierwszą prezes IFAC z Afryki i trzecią kobietą na tym stanowisku. Wybrano również nowego wiceprezesa i członków zarządu.
17.11.2022 r. przedstawiciele organizacji pracodawców i firm audytorskich spotkali się na roboczej naradzie on-line. Jej program obejmował m.in. kwestię tłumaczeń Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS) 2022, zakończenie prekonsultacji dotyczących zdefiniowania zawodu, informację nt. wyników ankiety SKwP przeprowadzonej w środowisku księgowych. Przedstawiona została informacja o pracy międzyresortowego zespołu zajmującego się uproszczeniem podstawy obliczenia składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą, w którym uczestniczą przedstawiciele SKwP. Pracę zespołu oceniono negatywnie, ponieważ pominięte zostały m.in. zgłaszane przez ekspertów uwagi, co stawia pod znakiem zapytania zasadność udziału w jego spotkaniach. Przekazano również wstępną informację nt. przygotowywanej przez SKwP kwalifikacji rynkowej „Outsourcing procesów księgowych – prowadzenie biura rachunkowego”.
18.11.2022 r. Jerzy Koniecki, prezes ZG SKwP, spotkał się z Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Rozmowa dotyczyła m.in. profesjonalizacji zawodu, bezpłatnych szkoleń z zagadnień przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML), a także współpracy między obiema organizacjami. SKwP przekazało listę problemów/pytań dotyczących rozliczeń podatkowych za 2022 r.
18–21.11.2022 r. Instytut Biegłych Księgowych Indii (The Institute of Chartered Accountants of India, ICAI) we współpracy z Międzynarodową Federacją Księgowych (IFAC) zorganizował w Bombaju 21. Światowy Kongres Księgowych (WCOA 2022). Przeprowadzono go w systemie hybrydowym – stacjonarnie uczestniczyło w nim prawie 6,5 tys. osób, łącznie zaś ponad 10 tys., w tym przedstawiciele Ministerstwa Finansów i parlamentu Indii. SKwP reprezentowały prof. Aldona Kamela-Sowińska i Sylwia Rzepka. Tematem przewodnim kongresu było „Budowanie zaufania umożliwiającego zrównoważony rozwój”, a jego ważnym przesłaniem podkreślenie istotnej roli, jaką na całym świecie odgrywa zawód księgowego, broniąc interesu publicznego i będąc ważnym elementem budowania zrównoważonej gospodarki. Prelegenci podkreślali kluczową funkcję, jaką w działalności księgowych spełnia etyka.
22.11.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne, zorganizowane przez Ministerstwo Zdrowia, nt. uproszczeń w składce na ubezpieczenie zdrowotne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele SKwP, którzy po październikowym spotkaniu zgłosili wiele problemów i wniosków dotyczących pilnego uproszczenia przepisów – w części do wprowadzenia jeszcze przed rozliczeniem za 2022 r. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów, jednak dopiero od 2024 r. Rozważane jest także wprowadzenie opcjonalnej uproszczonej składki z działalności gospodarczej (skala podatkowa, podatek liniowy) w wysokości 1/12 składki za rok poprzedni. Inne propozycje i wnioski SKwP pozostały bez odpowiedzi.
24.11.2022 r. Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, brała udział w debacie podczas konferencji „Szanse i wyzwania dla biur rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów”, zorganizowanej przez Fundację Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych wraz z Kancelarią Staniek & Partners – Law for Industry.
25.11.2022 r. podczas IV debaty nt. etyki w rachunkowości „Etyka i zawodowa odpowiedzialność w rachunkowości”, zorganizowanej w formie on-line przez Kolegium rzeczników etyki oraz Oddział Dolnośląski SKwP we Wrocławiu, zaprezentowano m.in. wyniki badań ankietowych dotyczących dylematów etycznych księgowych, etykę zawodowej odpowiedzialności – relację prawa naturalnego i prawa stanowionego w finansach, relację między działami etyki: aksjologią (wartości), aretologią (sprawności), deontologią (powinności) i ich praktycznym zastosowaniem.
5.12.2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Pracodawców, podczas którego dyskutowano m.in. o działaniach związanych z profesjonalizacją zawodu księgowego. Stanowisko SKwP i opinie środowiska dotyczące zdefiniowania zawodu zostały przekazane Ministerstwu Finansów, które – zgodnie z informacją Jerzego Konieckiego, prezesa ZG SKwP – opublikuje swoje stanowisko prawdopodobnie na początku 2023 r. Prezes zauważył, że – wbrew oczekiwaniom – tematyka profesjonalizacji zawodu nie spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorców, mimo że wysoka jakość usług księgowych leży przede wszystkim w ich interesie. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że należy wzmóc zewnętrzną aktywność organizacji, będących członkami Rady Pracodawców, których głos – jako znaczących związków pracodawców – jest bardzo ważny w tej dyskusji.
6.12.2022 r. w spotkaniu zorganizowanym przez dział promocji Biura ZG SKwP, dotyczącym działalności PR, wzięli udział przedstawiciele oddziałów okręgowych (pracownicy i dyrektorzy) oraz przedstawiciel ZG – prof. Stanisław Hońko. Gościnnie w spotkaniu uczestniczyły: Aneta Lech (przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych), która poinformowała zebranych o podejmowanych przez Komisję działaniach oraz o pracach związanych z utworzeniem bazy biur rachunkowych, a także Sylwia Rzepka (sekretarz Komisji Biur Rachunkowych), która zaprezentowała działania grupy CEUK działającej w Oddziale Wielkopolskim SKwP. Prowadzący spotkanie omówili również m.in. działania promocyjne w 2022 r. oraz plany na 2023 r.
9.12.2022 r. Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na pismo skierowane przez SKwP, zajęło korzystne i racjonalne dla pracodawców stanowisko, uznając, że w przypadku złożenia przez podatnika więcej niż jednego oświadczenia na formularzu PIT-2, ostateczna odpowiedzialność za niepobranie zaliczki na PIT lub pobranie jej w zaniżonej wysokości spoczywa na tym podatniku, a nie na płatniku. SKwP od dłuższego czasu podnosiło problem odpowiedzialności płatnika za zaniżenie zaliczki, wynikające z zastosowania błędnie złożonego wniosku lub oświadczenia przez podatnika, np. pracownika. Dosłowne brzmienie art. 26a Op wskazywało na odpowiedzialność płatnika, nawet jeśli nie ponosił on winy za zaniżenie, gdyż działał na podstawie oświadczenia lub wniosku złożonego przez podatnika. Zaprezentowane stanowisko powinno uspokoić wielu księgowych. Wykładnia dotyczy rozliczeń za 2022 r. (począwszy od 2023 r. wynika to bezpośrednio z przepisów).
9–11.12.2022 r. zakończył się, zorganizowany przez Oddział Okręgowy SKwP w Gdańsku, konkurs #skwp115latnaszczycie, uświetniający jubileusz 115-lecia SKwP. Ogłoszenie wyników i uhonorowanie laureatów odbyło się w Zakopanem. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajął Oddział Wielkopolski SKwP, drugie – Oddział Okręgowy SKwP w Gdańsku, a trzecie – Oddział Okręgowy SKwP w Legnicy. W konkurencji indywidualnej wygrała Sylwia Rzepka, która zdobyła tytuł „Dyplomowanego Wspinacza” za pokonanie największej liczby metrów mierzonej wysokością szczytów n.p.m. Natomiast Wojciech Wojtysiak za zdobycie największej liczby punktów otrzymał tytuł „Głównego Wędrowca SKwP”.
W roku 115-lecia SKwP kolejne oddziały okręgowe obchodziły jubileusze:
- 30.09.2022 r. – jako kontynuacja obchodów jubileuszowych 115-lecia SKwP i 65-lecia działalności Oddziału Okręgowego SKwP w Łodzi – w sali konferencyjnej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi odbyła się doroczna konferencja z cyklu „Rachunkowość i podatki – nowe wyzwania”,
- 7.10.2022 r. – w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 65-lecia istnienia Oddziału Dolnośląskiego SKwP we Wrocławiu, podczas których wysłuchano m.in. wykładu „Należyta staranność – wymóg prawny a rzeczywistość gospodarcza. Czy biznes jest gotowy na wdrożenie restrykcyjnych wymogów”,
- 8–17.12.2022 r. – Oddział Okręgowy SKwP w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Akademią im. Jakuba z Paradyża Wydział Ekonomiczny oraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych im. Stefana Starzyńskiego zorganizowały wspólnie liczne spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego.
Wciąż trwa akcja „Dni otwarte SKwP dla biur rachunkowych” prowadzona w oddziałach okręgowych SKwP wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych. Właściciele biur poznają ofertę SKwP i jego działania na rzecz środowiska, są zachęcani do udziału w grupie wsparcia „Biura rachunkowe na zakręcie”, do członkostwa w SKwP oraz do uczestnictwa w Klubach Biur Rachunkowych w oddziałach SKwP.
W ostatnich 3 mies. ukazało się 6 kolejnych numerów newslettera SKwP, zawierających aktualne i ważne dla księgowych informacje, w tym akty prawne. Na stronie internetowej www.skwp.pl opublikowano kolejne numery „Kuriera Etyki”, pisma środowiskowego „Świat Księgowych”, newslettera CEN (Centrum Edukacji Nauczycieli) z ofertą szkoleniową oraz biuletyny informacyjne Komisji Biur Rachunkowych.
W ostatnich 3 mies. SKwP otrzymało do zaopiniowania 7 projektów aktów normatywnych i innych dokumentów – wszystkie poddano analizie. Uwagi zgłoszono do 4 projektów. Przygotował je zespół, którego koordynatorem jest Adam Kęsik.
„Kodeks zawodowej etyki w rachunkowości” ma 2509 sygnatariuszy zbiorowych oraz 25 800 indywidualnych. Tytuł dyplomowanego księgowego SKwP, wieńczący system certyfikacji zawodowej księgowych, posiada 910 osób (stan na 15.12.2022 r.), zaś tytuł certyfikowanego eksperta usług księgowych (CEUK) – 246 osób (stan na 31.12.2021 r.).
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych