Forum Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - 88
Kalendarium
■15.12.2021 r. przedstawiciele działu promocji SKwP uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego) w związku z nawiązaniem współpracy między uczelnią a Stowarzyszeniem. Pierwszy wykład (on-line), pt. „Czy można zrobić karierę w rachunkowości i nie wypalić się?”, zorganizowany dla członków SKwP, odbył się 13.01.2022 r. Planowane są kolejne.
Kalendarium
■15.12.2021 r. przedstawiciele działu promocji SKwP uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego) w związku z nawiązaniem współpracy między uczelnią a Stowarzyszeniem. Pierwszy wykład (on-line), pt. „Czy można zrobić karierę w rachunkowości i nie wypalić się?”, zorganizowany dla członków SKwP, odbył się 13.01.2022 r. Planowane są kolejne.
■ 17.12.2021 r. w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyła się uroczysta Gala Finałowa I edycji Akademii Finansów. Debatę nt. „Kariery w finansach” prowadził dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH – dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen Ministerstwa Finansów. Podczas debaty Agnieszka Gajewska, reprezentująca SKwP, dzieliła się doświadczeniem związanym z pracą i karierą w finansach.
■ 28.12.2021 r. rozpoczęły się obchody 115-lecia powstania ruchu zawodowego księgowych na ziemiach polskich, którego kontynuatorem jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (115-lecie SKwP). Na stronach internetowych SKwP zamieszczono okolicznościowe logo oraz przygotowano podstrony z wydarzeniami zaplanowanymi na jubileuszowy rok 2022, ogłoszony „Rokiem Księgowego”. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie konferencja „Księgowy architekt bezpiecznego biznesu”, zaplanowana na 8–9.06.2022 r. (on-line).
■ 1.01.2022 r. przedstawiciele Oddziału Okręgowego SKwP w Gdańsku zainaugurowali „Rok Księgowego” oraz obchody jubileuszu 115-lecia SKwP. Rozpoczął się również, ogłoszony z inicjatywy gdańskiego oddziału, konkurs „SKwP 115 lat na szczycie”. Z kolei Oddział Wielkopolski SKwP w Poznaniu zaczął celebrowanie 115-lecia od morsowania.
■ 7.01.2022 r. Stowarzyszenie, zgodnie z dewizą, że jest zawsze po stronie księgowych, rozpoczęło akcję #MuremZaKsiegowymi. Pod tym hasłem są prowadzone różne działania, związane z tzw. Polskim Ładem, zapoczątkowane oświadczeniem, w którym SKwP stanowczo sprzeciwiło się obarczaniu księgowych odpowiedzialnością za wysokość wynagrodzeń naliczanych według nowych zasad, wprowadzonych od 1.01.2022 r. Stowarzyszenie w lutym 2022 r. wystosowało 9 pism i oświadczeń, w tym:
- oświadczenie o sprzeciwie wobec stwierdzeń polityków o błędach popełnionych przez księgowych przy naliczaniu wynagrodzeń według zasad Polskiego Ładu,
- apel do premiera o przesunięcie o rok (tj. do 2023 r.) terminu wejścia w życie podatkowo-składkowej części Polskiego Ładu,
- wystąpienie do premiera z postulatem przesunięcia terminu wyboru przez przedsiębiorców formy opodatkowania PIT,
- przekazanie do Ministerstwa Finansów pytań i uwag, nadesłanych do SKwP przez księgowych, specjalistów kadrowo-płacowych i dziennikarzy, dotyczących zagadnień związanych z Polskim Ładem,
- pismo do Prezes PZU SA o wydanie jasnej i wiążącej interpretacji, dotyczącej poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych,
- pismo do Prezes ZUS ws. interpretacji przepisów dotyczących opłacania składek od przychodów z różnych tytułów.
Zorganizowano też bezpłatne webinaria i odczyty dotyczące stosowania nowych regulacji. Eksperci SKwP wielokrotnie występowali w mediach, udzielając wyjaśnień i komentarzy w sprawie sytuacji księgowych oraz podatników po wejściu w życie największej od lat zmiany w podatkach dochodowych.
■ 12.01.2022 r. na stronie internetowej SKwP zamieszczono opracowany przez Międzynarodową Federację Księgowych „Plan strategiczny IFAC na rok 2021 i kolejne lata”. Dokument ostrzega o nowych trendach, zmianach i wyzwaniach, które czekają księgowych i społeczeństwa. Plan opiera się na „wiecznie zielonych ramach”, co umożliwi zmianę działań, gdy zmienią się okoliczności. Misja, wizja i główne cele IFAC pozostają bez zmian.
■ 14.01.2022 r. Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego (ZG) SKwP, spotkał się w Krakowie z Robertem Czułą – prezesem zarządu Soneta sp. z o.o. Tematem rozmów była współpraca między SKwP a firmą Soneta.
■ 27.01.2022 r. odbyło się (on-line) robocze posiedzenie Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości (przedstawicieli Komisji Etyki i Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości powołanych w oddziałach okręgowych SKwP). Rzecznicy wskazali na pełnione przez siebie zadania zawodowe. Omówiono także wstępnie planowane działania. Odbyła się pierwsza „Debata o etyce w rachunkowości”, zorganizowana przez Komisję Etyki i Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości pod hasłem „Zacznij od siebie”. Wśród prelegentów znaleźli się (w kolejności występowania): Jerzy Koniecki, Barbara Misterska-Dragan, Zbigniew Żurek, dr Michał Kaczmarski, prof. dr hab. Anna Karmańska, prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prof. dr hab. Zbigniew Luty oraz Franciszek Wala. Poruszano m.in. takie zagadnienia, jak etyka, leżąca u podstaw wykonywania zawodu i rządząca relacjami pracownik–pracodawca, presja na nieetyczne postępowanie, zmiany postaw etycznych wywołane pandemią, samoocena etyczna z użyciem narzędzi on-line, wpływ rewolucji technologicznej na postępowanie człowieka, trudności w ocenie dylematów etycznych. Debaty o etyce w rachunkowości zaplanowano jako wydarzenia cykliczne, które będą organizowane przez cały 2022 r.
■ 1.02.2022 r. na stronie internetowej SKwP uruchomiono podstronę, dotyczącą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące kwalifikacji rynkowych, dla których SKwP jest instytucją certyfikującą, w tym terminy pierwszych egzaminów (można tu przejść ze stron internetowych oddziałów SKwP).
■ 3.02.2022 r. prezes ZG SKwP Jerzy Koniecki uczestniczył w posiedzeniu zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Radomiu. W rozmowach z przedstawicielami władz oddziału poruszano kwestie związane z jego działalnością.
■ 7.02.2022 r. podczas inauguracyjnego posiedzenia Głównej Komisji Walidacyjnej zostało wybrane jej prezydium, a także omówiono stan zaawansowania i dotychczasowe doświadczenia, wynikające z funkcjonowania jednolitego systemu egzaminowania. Dyskutowano również o działaniach wspierających oddziały okręgowe SKwP m.in. w prowadzeniu kursów w ścieżce certyfikacji i przygotowywaniu do egzaminu, a także w organizowaniu egzaminów w ZSK i promowaniu kwalifikacji rynkowych.
■ 7.02.2022 r. w naradzie (on-line) dyrektorów biur zarządów oddziałów okręgowych SKwP uczestniczyli przedstawiciele wszystkich oddziałów oraz Biura ZG i Prezydium ZG. Program obejmował m.in. omówienie doświadczeń z dotychczasowych egzaminów kończących kursy certyfikowane, analizę działań konkurencyjnych wobec SKwP, propozycję intensyfikacji działalności statutowej w oddziałach, a także działań promocyjnych i marketingowych. Przedstawiono również informację nt. inauguracyjnego posiedzenia Głównej Komisji Walidacyjnej.
■ 8.02.2022 r. wznowiono współpracę z Ministerstwem Rozwoju i Technologii – na prośbę resortu została rozpropagowana ankieta „Jakie potrzeby związane z CEIDG mają księgowi, obsługujący osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą?”.
■ 3.03.2022 r. odbyła się II debata on-line o etyce pt. „Po pierwsze – zasada kompetencji zawodowych!”, którą przygotował Oddział Okręgowy SKwP w Krakowie we współpracy z Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości i Komisją Etyki SKwP. Dyskutowano m.in. o założeniach i zasadach kompetencji zawodowych, problemach związanych z poszerzaniem i aktualizowaniem fachowej wiedzy, roli umiejętności koncentracji w pracy księgowego, a także o tym, jak się uporać z natłokiem codziennych obowiązków i jak godzić pracę z dokształcaniem.
■ 4–6.03.2022 r. odbył się 14. Bieg o Puchar Księgowego podczas 46. Biegu Piastów. Biegi zorganizowano w formule sprzed pandemii. Dla zwycięzców Stowarzyszenie ufundowało statuetki.
[1] Więcej na ten temat na stronie internetowej SKwP: ⇒link⇐.
■ 10.03.2022 r. został opublikowany raport z wynikami ankiety „Zdefiniowanie zawodu księgowego – badanie opinii przedsiębiorców”, przeprowadzonej przez SKwP[1].
■ Ministerstwo Finansów ogłosiło w połowie lutego 2022 r. prekonsultacje ws. przyszłości zawodu księgowego. SKwP z zadowoleniem przyjęło rozpoczęcie dyskusji, choć niewątpliwie przypada ona w niesprzyjającym okresie niepewności związanej z wojną w Ukrainie oraz wyraźnie odczuwanej przez księgowych niestabilności przepisów tzw. Polskiego Ładu. Kwestia zdefiniowania i uregulowania zawodu może stanowić dodatkowe źródło niepewności, ale SKwP jest otwarte na dyskusję i liczy na głosy księgowych w tej sprawie. Do akcji #MuremZaKsiegowymi dołączyły kolejne przedsięwzięcia pod hasłem #SluchamyKsiegowych. Uruchomiono dodatkowe kanały komunikacji – e-mail: zawodksiegowego@skwp.pl oraz formularz ankiety (patrz ramka), co pozwoli na sformułowanie opinii w imieniu środowiska. SKwP apeluje także o bezpośredni kontakt z Ministerstwem Finansów – e-mail: księgowy-prekonsultacje@mf.gov.pl.
[2] ⇒link⇐.
■ W oddziałach okręgowych SKwP trwają „Dni otwarte SKwP”, na które zapraszają oddziały i Komisja Biur Rachunkowych SKwP – ich terminy zostały podane na stronie internetowej[2].
■ W ostatnich 3 mies. SKwP otrzymało do zaopiniowania 19 projektów aktów normatywnych i innych dokumentów, z których wszystkie zostały poddane analizie. Uwagi przygotował zespół, którego koordynatorem jest Adam Kęsik.
■ Na 25.03.2022 r. „Kodeks zawodowej etyki w rachunkowości” ma 2492 sygnatariuszy zbiorowych oraz 25 684 indywidualnych. Tytuł dyplomowanego księgowego SKwP, wieńczący system certyfikacji zawodowej księgowych, ma 877 osób, a tytuł certyfikowanego eksperta usług księgowych (CEUK) – 246 osób.
■W ostatnich 3 mies. ukazało się 7 kolejnych numerów newslettera SKwP, zawierających aktualne i ważne dla księgowych informacje, w tym akty prawne. Ukazały się też 4 numery „Kuriera Etyki” (on-line) i pierwszy numer newslettera Centrum Edukacji Nauczycieli. Nowy numer czasopisma „Świat Księgowych” jest dostępny na stronie internetowej SKwP.
#SluchamyKsiegowych – wypełnij ankietę i podaj dalej!
SKwP od dawna apeluje o podjęcie dyskusji nt. zdefiniowania zawodu księgowego. Brak wymagań wobec osób zajmujących się rachunkowością, podatkami, kadrami i płacami, w tym również w biurach rachunkowych, nie sprzyja ani biznesowi, ani księgowym. Inicjując akcję #SluchamyKsiegowych, SKwP chce poznać wszystkie opinie nt. ewentualnego uregulowania zawodu, a także związanych z tym kosztów i korzyści. Każda forma zdefiniowania i uregulowania zawodu, który w Polsce – według ostrożnych szacunków – wykonuje kilkaset tysięcy osób, wymaga rozważnego działania oraz przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona zainteresowanych, Komisja ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działająca w ramach Rady Naukowej SKwP, przygotowała ankietę, w której prosi o odpowiedź m.in. na pytania:
- jakie są konsekwencje deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
- czy zawód księgowego powinien być uregulowany?
- czy regulacja powinna być obowiązkowa, czy dobrowolna?
- jakich czynności księgowych powinna dotyczyć regulacja zawodu?
- jakie korzyści i zagrożenia mogą się wiązać z uregulowaniem zawodu księgowego?
Wiemy, że obecny czas nie sprzyja spokojnej dyskusji. Być może jednak kilka minut, które poświęcą Państwo na wypełnienie ankiety, pozwoli oderwać myśli od niepokojącej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że kalendarzowa wiosna, która właśnie się rozpoczęła, przyniesie księgowym siłę i nadzieję – tak potrzebne w obecnych warunkach. Ankieta będzie aktywna do 30.04.2022 r.
Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci.
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Kup dostęp do tego artykułu
Cena dostępu do pojedynczego artykułu tylko 12,30
Kup abonament
Abonamenty on-line | Prenumeratorzy | Członkowie SKwP | ||||||||
|
Bezpłatny dostęp do tego artykułu i ponad 3500 innych, dla prenumeratorów miesięcznika „Rachunkowość". Pomoc w uzyskaniu dostępu:
|
15% rabat na wszystkie zakupy. Zapytaj o kod w swoim Oddziale. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest organizacją, do której należy ponad 26 000 księgowych, a członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami. |
„Rachunkowość” - od 75 lat źródło rzetelnej wiedzy!
Skróty w artykułach
- dyrektywa 112 – dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L 347 z 11.12.2006 r.)
- dyrektywa 2013/34/UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26.06.2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (...) (DzUrz UE L 182 z 29.06.2013 r.)
- Kc – ustawa z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2023 r. poz. 1610)
- KIMSF – interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej
- Kks – ustawa z 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (DzU z 2023 r. poz. 654)
- Kp – ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (DzU z 2023 r. poz. 1465)
- Kpc – ustawa z 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 2023 r. poz. 1550)
- Ksh – ustawa z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r. poz. 1467)
- KSR – Krajowe Standardy Rachunkowości
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (ang. International Accounting Standards) wydawane od 2002 r. jako MSSF
- MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (ang. International Financial Reporting Standards)
- Op – ustawa z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU z 2023 r. poz. 2383)
- Ppsa – ustawa z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2023 r. poz. 1634)
- rozporządzenie o instrumentach finansowych – rozporządzenie Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277)
- rozporządzenie o konsolidacji – rozporządzenie Ministra Finansów z 25.09.2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (DzU z 2017 r. poz. 676)
- rozporządzenie składkowe – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r. poz. 728)
- rozporządzenie z 13.09.2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2020 r. poz. 342)
- specustawa – ustawa z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1327)
- uobr – ustawa z 11.05.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (DzU z 2023 r. poz. 1015)
- uor – ustawa z 29.09.1994 r. o rachunkowości (DzU z 2023 r. poz. 120)
- updof – ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r. poz. 2647)
- updop – ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2022 r. poz. 2587)
- upol – ustawa z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2023 r. poz. 70)
- US GAAP – Amerykańskie Standardy Rachunkowości (ang. Generally Accepted Accounting Principles)
- ustawa akcyzowa – ustawa z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2023 r. poz. 1542)
- ustawa emerytalna – ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1251)
- ustawa KAS – ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2023 r. poz. 615)
- ustawa o KRS – ustawa z 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2023 r. poz. 685)
- ustawa o PCC – ustawa z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z z 2023 r. poz. 170)
- ustawa o VAT – ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2023 r. poz. 1570)
- ustawa o zfśs – ustawa z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2023 r. poz. 998)
- ustawa zasiłkowa – ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2022 r. poz. 1732)
- ustawa zdrowotna – ustawa z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2022 r. poz. 2561)
- usus – ustawa z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2023 r. poz. 1230)
- uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Założenia koncepcyjne MSSF – Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej (Conceptual Framework for Financial Reporting)
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- EOG – Europejski Obszar Gospodarczy
- FEP – Fundusz Emerytur Pomostowych
- FGŚP – Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- FP – Fundusz Pracy
- FS – Fundusz Solidarnościowy
- IASB – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
- IS – izba skarbowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego
- KRBR – Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
- KSB – Krajowe Standardy Badania
- MF – Minister Finansów
- MPiPS – Minister Pracy i Polityki Społecznej
- MRiF – Minister Rozwoju i Finansów
- MRiPS – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- PANA – Polska Agencja Nadzoru Audytowego
- PIBR – Polska Izba Biegłych Rewidentów
- PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- PPK – pracownicze plany kapitałowe
- RM – Rada Ministrów
- SA – sąd apelacyjny
- sf – sprawozdanie finansowe
- skok – spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
- SN – Sąd Najwyższy
- SO – sąd okręgowy
- TK – Trybunał Konstytucyjny
- TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- UCS – urząd celno-skarbowy
- UE – Unia Europejska
- US – urząd skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych