Zwrot wydatków związanych z podrożą służbową członków zarządu spółki a koszty podatkowe

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Członkami zarządu spółki z o.o. są obywatele austriaccy. Poza stosunkiem powołania nie są oni w żaden inny sposób powiązani prawnie ze spółką (w szczególności stosunkiem pracy, cywilnoprawnym; nie są też jej udziałowcami). W związku z wykonywaniem obowiązków służbowych odbywają regularne podróże z Austrii do Polski, a spółka ponosi koszty przelotów, dojazdów taksówkami, całodziennego wyżywienia i zakwaterowania w hotelach.
Podczas pobytu w Polsce biorą oni udział w spotkaniach z pracownikami, w czasie których omawiają strategię działania spółki, uczestniczą w spotkaniach handlowych z kontrahentami i zawierają umowy związane z funkcjonowaniem spółki. Obowiązek pokrywania ww. wydatków wynika z uchwały wspólników wprowadzającej regulamin zwrotu wydatków członkom zarządu. Czy są one kosztami uzyskania przychodów spółki?

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów, musi spełniać ogólną definicję takich kosztów wskazaną w art. 15 ust. 1 updop. Zgodnie z nią są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wyświetlono 45% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....