Zwrot podatku – na rachunek VAT czy rachunek rozliczeniowy

Piotr Kaim doradca podatkowy

Spółka zamierza ponieść znaczące nakłady inwestycyjne, co sprawi, że w jej rozliczeniach VAT pojawi się duża nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wobec tego złoży deklarację VAT-7, w której będzie wnioskować o zwrot VAT na rachunek bankowy.
Czy US może dokonać zwrotu podatku na rachunek VAT, a nie na zwykły rachunek rozliczeniowy?

O tym, na jaki rachunek bankowy wpłynie zwrot VAT, decyduje podatnik, a nie US. Zgodnie z zasadą ogólną, wynikającą z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, US ma obowiązek zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym na rachunek wskazany przez podatnika w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Jest to zwykły rachunek rozliczeniowy.

  • US – urząd skarbowy

Niezależnie od tego, wraz z regulacjami dotyczącymi podzielonej płatności, w ustawie o VAT pojawił się też przepis – art. 87 ust. 6a – zachęcający podatników do wnioskowania o zwrot na rachunek VAT. Zachęta polega na tym, że jeśli podatnik wnioskuje o zwrot na rachunek VAT, US ma bezwzględny obowiązek dokonania zwrotu w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji, z której wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Tymczasem w przypadku zwrotu na zwykły rachunek rozliczeniowy termin jest dłuższy i wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Ponadto ten ostatni termin może zostać dodatkowo przedłużony, jeżeli naczelnik US uzna, że zasadność zwrotu powinna zostać zweryfikowana. Trzeba jednak dodać, że jeżeli okaże się, że zwrot był zasadny, podatnikowi należą się odsetki w wysokości opłaty prolongacyjnej.

Decyzja o tym, na który rachunek wpłynie zwrócona kwota, podejmowana jest przy wypełnianiu deklaracji VAT, bowiem mieści ona w sobie także wniosek o dokonanie zwrotu. Jak wynika z pytania, spółka składa deklarację VAT-7 przeznaczoną dla podatników rozliczających się w cyklu miesięcznym. Kwota różnicy podatku do zwrotu powinna być wpisana w polu 57 tej deklaracji (zgodnie z wzorem formularza obowiązującym od 1.07.2018). Jeżeli spółka chciałaby otrzymać zwrot na zwykły rachunek rozliczeniowy, powinna – dodatkowo – wpisać kwotę do zwrotu w polu 60. Jeżeli zaś chciałaby otrzymać zwrot na rachunek VAT (w trybie przyspieszonym), powinna – poza wypełnieniem pola 57 – wpisać kwotę do zwrotu w polu 58, a także zaznaczyć kwadrat w polu 68, co oznacza, że podatnik wnioskuje o zwrot podatku na rachunek VAT.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....