Zwolnienie z VAT usług najmu nieruchomości

Tomasz Krywan doradca podatkowy
Wynajem nieruchomości na cele mieszkaniowe może być objęty zwolnieniem z VAT przy spełnieniu wskazanych przez ustawodawcę warunków. Ich interpretacja w praktyce może sprawiać problem. Poniżej opisujemy problematyczne kwestie, z przywołaniem najnowszego orzecznictwa i interpretacji organów podatkowych.

Zwolnienie z VAT obejmujące świadczenie usług najmu nieruchomości na cele mieszkaniowe zostało określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Ma ono zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione są 4 warunki:

  • IS – izba skarbowa
  • WSA – wojewódzki sąd administracyjny
  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
  • przedmiotem najmu jest nieruchomość o charakterze mieszkalnym lub część nieruchomości,
  • umowa najmu jest zawarta na własny rachunek podatnika,
  • cel najmu nie jest inny niż mieszkaniowy; jak wyjaśniła IS w Katowicach w interpretacji z 14.09.2016 (ILPP3/4512-1-178/16-6/AW), celem innym niż mieszkaniowy jest np. cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Takie cele realizowane są m.in. przez hotele, pensjonaty, pokoje do wynajęcia dla turystów bądź biznesmenów. Cel mieszkaniowy nie jest związany z chwilowym pobytem, ale z zamieszkaniem, więc stałym interesem życiowym osoby będącej najemcą nieruchomości o charakterze mieszkalnym,
  • usługa najmu nie jest usługą wymienioną w poz. 163 zał. nr 3 do ustawy o VAT (zob. art. 43 ust. 20, czyli usługą związaną z zakwaterowaniem klasyfikowaną na gruncie stosowanego dla celów VAT PKWiU z 2008 w dziale 55 (m.in. usługą wynajmu miejsc krótkotrwałego zakwaterowania – PKWiU 55.2).

Wynajem częściowo na cele mieszkaniowe

Warunkiem omawianego zwolnienia jest, aby nieruchomości o charakterze mieszkalnym/części nieruchomości były wynajęte wyłącznie na cele mieszkaniowe. Użycie w przepisie słowa „wyłącznie” oznacza, że wynajem nieruchomości choćby w minimalnej części na inne cele niż mieszkaniowe nie korzysta z tego zwolnienia.

Podatnik wynajął mieszkanie na cele mieszkaniowe, przy czym z umowy wynika, że jeden z pokoi ma być przeznaczony na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej przez najemcę (biuro). Wynajem całego mieszkania nie może być objęty zwolnieniem z VAT, lecz – o ile podatnik nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego (z uwagi na obroty nieprzekraczające 200 tys. zł rocznie) – jest opodatkowany stawką 23% VAT.

Wyświetlono 11% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....