Zwolnienie z długu w zamian za przekazanie wierzytelności - skutki w CIT

Paulina Bielecka
Nasza spółka z o.o. ma nieopłacone faktury od zagranicznego kontrahenta. Jednocześnie jesteśmy wierzycielami naszego kontrahenta, który ma siedzibę w Polsce. Planujemy przestać być wierzycielem polskiej spółki i dłużnikiem spółki zagranicznej, korzystając z instytucji datio in solutum, o której mowa w art. 453 Kc.
Czy powinniśmy wykazać przychód w wysokości odpowiadającej wartości wymagalnej wierzytelności od polskiego kontrahenta, przekazanej kontrahentowi zagranicznemu?

W myśl art. 453 Kc datio in solutum polega na tym, że jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Tak więc jest to instytucja, która powoduje właściwie wyłącznie zmianę przedmiotu świadczenia.

Wyświetlono 35% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....