Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej


Od 1.12.2018 lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Papierowe ZLA są wystawiane jedynie wyjątkowo, np. w razie awarii systemu czy braku dostępu do internetu.

Podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych są obecnie:

  • e-ZLA, czyli elektroniczne zaświadczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki,
  • wydruk wystawionego e-ZLA,
  • zaświadczenie wystawione w rybie alternatywnym (na formularzu e-ZLA wydrukowanym wcześniej z systemu teleinformatycznego) – w wyjątkowych przypadkach.

Jeżeli pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, która udostępnia mu wystawione e-ZLA, pracownik otrzymuje wydruk zaświadczenia jedynie na swój wniosek. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, wypłaca wynagrodzenie za czas choroby (i ew. zasiłek, gdy jest płatnikiem zasiłku) na podstawie wydruku e-ZLA przedstawionego przez pracownika (lub zaświadczenia wystawionego w trybie alternatywnym).

Nadal mogą być też wydawane papierowe zaświadczenie lekarskie na zwykłym druku (niemającym elektronicznego odpowiednika), ale dokumentują one jedynie przewidywaną datę porodu bądź niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przez kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....