ZUS odroczy składki bez dodatkowych opłat
Innym rodzajem pomocy jest umorzenie składek, ale nie wszyscy spełniają warunki do tej ulgi.
Ustawa z 31.03.2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 568) uprawnia płatników składek, którzy z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa mają problem z uregulowaniem składek, do ubiegania się o ich odroczenie albo rozłożenie na raty na korzystnych zasadach. ZUS nie będzie bowiem naliczał przy umowach o te ulgi opłaty prolongacyjnej. To opłata doliczana zamiast odsetek w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania z ZUS umowy o odroczenie lub układu ratalnego.
Tarcza antykryzysowa umożliwia zatem bezkosztowe odsunięcie w czasie zapłaty składek lub rozłożenie ich na raty. Oczywiście dotyczy to tylko składek, których termin płatności jeszcze nie minął. Jeśli płatnik będzie ubiegał się o ulgę obejmującą składki, których nie zapłacił w terminie, do dnia wpływu wniosku o ulgę ZUS doliczy mu odsetki za zwłokę.
Zwolnienie z opłaty prolongacyjnej dotyczy przy tym tylko składek należnych od stycznia 2020. Jeśli płatnik ma wcześniejszą zaległość, może wnioskować o jej rozłożenie na raty na starych zasadach, tj. z doliczeniem opłaty prolongacyjnej.
Prawo do ulgi ma każdy płatnik składek, bez względu na wielkość. Nie ma też znaczenia, od kiedy prowadzi działalność. Ustawa nie wprowadziła również żadnych ograniczeń co do wysokości składek, które można objąć odroczeniem czy układem ratalnym bez opłaty prolongacyjnej.
Aby uzyskać prawo do tej ulgi, przedsiębiorca musi złożyć wniosek na druku RDU, dostępnym na stronie internetowej ZUS. Może go przekazać za pośrednictwem Poczty Polskiej, drogą elektroniczną przez PUE ZUS lub wrzucając do skrzynki w siedzibie ZUS. Wskazuje w nim, w jaki sposób epidemia wpłynęła na brak możliwości regulowania składek w terminie. Wskazuje ponadto, czy chce skorzystać z odroczenia, czy też rozłożenia składek na raty oraz w jakim terminie jest w stanie podjąć spłatę i ew. w ilu ratach.
Osoby, które skorzystały z wcześniej oferowanej przez ZUS opcji – możliwości odroczenia zapłaty składek o 3 mies. albo zawieszenia o ten okres realizacji umowy o odroczenie czy układu ratalnego – otrzymają z ZUS aneks do tej umowy, potwierdzający zniesienie opłaty prolongacyjnej.
Samo złożenie wniosku nie wystarczy jednak, żeby spać spokojnie. Przedsiębiorca jest bowiem zdany na ocenę jego sytuacji przez urzędnika. Jeśli ten uzna, że nie ma podstaw do odroczenia terminu opłacenia składek czy rozłożenia ich na raty, i poinformuje o tym płatnika, płatnik będzie mógł złożyć pismo o ponownie rozpatrzenie sprawy w ciągu 7 dni od otrzymania odmownej odpowiedzi. Dalszej ścieżki już nie ma, więc kolejna odmowa będzie oznaczać konieczność zapłacenia składek z odsetkami do dnia zapłaty włącznie.
Powyższe rozwiązania będą stosowane wobec wniosków złożonych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.