Zmiany w strukturach JPK_VAT i JPK_FA – jak wpłyną na organizację pracy działu księgowości i innych działów przedsiębiorstwa
W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z dużym natężeniem zmian w obowiązkach informacyjnych, związanych z plikami JPK. Od 1.11.2019 r. obowiązuje nowa struktura pliku JPK_FA, która wymaga m.in. podawania nowych danych dotyczących faktur zaliczkowych.
Od 1.04.2020 r. duzi przedsiębiorcy, a od 1.07.2020 r. już wszyscy[1] będą przekazywać przekształcone pliki JPK_VAT, zawierające dane wynikające dotychczas z deklaracji VAT i plików JPK_VAT, poszerzone o dodatkowe oznaczenia, dotyczące transakcji bądź dokumentów, pozwalające organom podatkowym na zidentyfikowanie dostaw towarów i świadczenia usług wrażliwych (szczególnie narażonych na nadużycia) oraz objętych szczególnymi procedurami rozliczenia VAT. Zakres tych danych określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 r. (dalej rozporządzenie).
Zmiana zakresu informacji raportowanych do KAS wymusza również duże zmiany w sposobie organizacji pracy przedsiębiorstw, a przede wszystkim w przekazywaniu informacji do działów księgowości (bądź do biur rachunkowych obsługujących sporządzanie i wysyłkę pliku JPK_VAT).
Wyświetlono 9% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl