Zmiana umowy spółki – koszty podatkowe

Koszty zmiany umowy spółki komandytowej, w której wspólnikiem (komplementariuszem) jest spółka z o.o., stanowią dla tej ostatniej koszty uzyskania przychodów.

Potwierdza to interpretacja KIS z 20.09.2018 (0111-KDIB1-3.4010.360.2018.4.PC).

  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Zmiana umowy spółki dokonana w akcie notarialnym przewidywała m.in. wniesienie do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego przez nowego wspólnika. W związku z tym notariusz, który sporządził akt notarialny, pobrał od spółki komandytowej:

  • należny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 107 685 zł,
  • opłatę notarialną za sporządzenie Aktu Notarialnego – 4900 zł.

PCC oraz opłata notarialna netto zostały uiszczone przez spółkę przy sporządzeniu aktu notarialnego.

Dodatkowo, w związku ze zmianą umowy spółki, spółka komandytowa uiściła opłatę za dokonanie zmiany wpisu w rejestrze przedsiębiorców w wysokości 350 zł. Wszystkie koszty zostały odpowiednio udokumentowane.

KIS potwierdziła, że wszystkie te wydatki, jeżeli w istocie zostaną poniesione przez spółkę komandytową w związku z wniesieniem do niej przedsiębiorstwa osoby fizycznej oraz zostaną odpowiednio udokumentowane, będą mogły zostać zaliczone, przez zainteresowaną (spółkę z o.o.) będącą wspólnikiem spółki komandytowej (komplementariuszem), do kosztów uzyskania przychodów jako pośrednie koszty uzyskania przychodów, czyli proporcjonalnie do posiadanych przez nią udziałów w spółce komandytowej, tj. zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 updop.

Szerzej nt. prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., piszemy w październikowym numerze miesięcznika „Rachunkowość i Podatki”.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....