Zlecenie wykonane przez przedsiębiorcę z ulgą „na start” bez dodatkowych składek
Nie. Jeśli przedsiębiorca będzie wykonywał usługę zgodną z przedmiotem prowadzonej działalności, nie będą za niego należne żadne składki społeczne – ani z działalności, ani od zlecenia.
- MRPiPS – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Co do zasady umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a płatnikiem składek jest zleceniodawca. Zasada ta nie ma jednak zastosowania, gdy zlecenie wykonuje osoba prowadząca działalność gospodarczą, jeśli:
- zakres prac mieści się w przedmiocie prowadzonej działalności,
- osiągane przychody z umowy cywilnoprawnej są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.
Po spełnieniu obu tych warunków uznaje się, że umowa cywilnoprawna zawarta w ramach prowadzonego biznesu nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Tytułem jest wyłącznie działalność i tylko z niej trzeba opłacać składki społeczne i zdrowotne.
W opisanej sytuacji wątpliwości wynikają z tego, że z prowadzonej działalności przedsiębiorca nie opłaca składek. Korzysta bowiem z ulgi na start. Obowiązuje ona od 30.04.2018 i polega na zwolnieniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez pierwszych 6 mies. prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego uprawnienia może skorzystać osoba startująca w biznesie, która:
- podjęła działalność gospodarczą po raz pierwszy albo po upływie co najmniej 60 mies. kalendarzowych od dnia ostatniego jej zawieszenia lub zakończenia,
- jako przedsiębiorca nie będzie świadczyć dla byłego pracodawcy takich samych usług, jakie realizowała w danym lub poprzednim roku podatkowym, gdy była u niego zatrudniona na umowę o pracę.
Ulga na start nie obejmuje przy tym składki zdrowotnej. Trzeba ją opłacać wg ogólnych zasad dotyczących przedsiębiorców.
ZUS w interpretacji z 24.07.2018 (DI/100000/43/822/2018) uznał, że przedsiębiorca korzystający z ulgi na start nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu usus. Tym samym realizowane przez niego w ramach tej działalności umowy o świadczenie usług (a także umowy zlecenia i inne cywilnoprawne) podlegają oskładkowaniu. Po wydaniu tej interpretacji pojawiły się głosy, że firmy korzystające ze świadczenia usług przez „ulgowych” przedsiębiorców muszą naliczać i opłacać za nich składki ZUS od wynagrodzenia za usługę.
Na szczęście urzędy – zarówno ZUS, jak i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz MRPiPS – 27.08.2018 zajęły wspólne stanowisko, że w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani z prowadzonej działalności, ani z racji podjętych w jej zakresie umów cywilnoprawnych.
Co prawda ZUS nie wycofał się z interpretacji z lipca 2018, wskazał jednak, że dotyczyła ona konkretnej sytuacji, szczególnego stanu faktycznego i ma zastosowanie wyłącznie do przedsiębiorcy, który wnioskował o jej wydanie.
W nowszych pismach (np. z 7.02.2018, WPI/200000/43/77/2019) potwierdza brak obowiązku ubezpieczeń.