Zlecenie dla ucznia

Magdalena Januszewska radca prawny
Nie trzeba płacić składek od zlecenia zawartego z uczniem, który przygotowuje się do zawodu, o ile jest ono wykonywane na rzecz innego podmiotu niż pracodawca.

Uczeń zespołu szkół ponadgimnazjalnych jest zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Są od niej odprowadzane składki emerytalne i rentowe. Uczeń chce okazjonalnie świadczyć pracę na umowy zlecenia. Czy trzeba będzie płacić od nich składki?

ZUS w decyzji z 4.03.2016 (WPI/200000/43/197/2016) uznał, że nie.

Przypomniał, że w myśl art. 6 ust. 4 usus zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Wyświetlono 38% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....