Zgłoszenie do ubezpieczeń przy zawieraniu kilku zleceń pod rząd

Andrzej Radzisław radca prawny
Spółka zawiera z tym samym zleceniobiorcą kilka umów zleceń. Po wygaśnięciu jednej umowy bez dnia przerwy jest zawierana kolejna. Zleceniobiorca z każdej z nich podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.
Z jakimi datami należy zgłosić/wyrejestrować zleceniobiorcę? Czy po zakończeniu każdej umowy powinno następować wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie?
Z jakim kodem (04 11/30 00) należy wykazać składki, gdy wynagrodzenie z pierwszej umowy zostało wypłacone w okresie trwania drugiej?

Płatnik składek, zatrudniając zleceniobiorcę, jest zobowiązany zgłosić go do ubezpieczeń oraz rozliczać i opłacać należne składki.

Zleceniobiorca, który ze zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym, powinien zostać zgłoszony na ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdy złoży taki wniosek, oraz do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli zleceniobiorca podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgłoszenie następuje przez przekazanie ZUS ZZA.

Zgodnie z art. 13 usus zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia wygaśnięcia lub rozwiązania umowy.

Wyświetlono 32% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....