Zgłaszanie zleceniobiorców do ubezpieczeń społecznych

Zakład pracy zawiera umowy zlecenia z osobą, która z tytułu tych umów podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (w innym zakładzie pracy pracuje na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem miesięcznym wyższym od minimalnego wynagrodzenia). Umowy zlecenia zawierane są co drugi miesiąc, na okres miesiąca.
Czy zakład powinien zgłaszać tę osobę do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu każdej umowy, a następnie wyrejestrowywać, czy też raz zgłosić, a następnie przekazywać tylko imienne raporty miesięczne za miesiące wykonywania tych umów?

W myśl art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27.08.2004 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osobami z nimi współpracującymi.

Wyświetlono 47% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....