Zerowa stawka VAT na WDT gdy wywóz towaru jest potwierdzany dokumentem w PDF
Po załadunku samochodu przewoźnika będą wystawiane papierowe CMR, następnie skanowane i zapisywane w formacie PDF. Pliki będą wysyłane do odbiorcy przez zabezpieczone łącze. Kierowca będzie zabierać ze sobą papierowe kopie CMR – jedną przekaże przewoźnikowi, a drugą klientowi. Klient potwierdzi odbiór e-CMR i towaru przez postawienie znacznika (status) w systemie informatycznym przy danym unikatowym numerze tego pliku PDF.
Postawienie znacznika z podaniem daty będzie stanowić potwierdzenie danego CMR przez klienta. Prześle on przez bezpieczne łącze informację zwrotną o potwierdzeniu e-CMR do spółki. Ta będzie archiwizować wszystkie e-CMR i śledzić ich status w elektronicznym rejestrze. Czy CMR w postaci PDF umożliwia zastosowanie zerowej stawki VAT do WDT?
WDT podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT, m.in. pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, iż towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa UE (art. 422 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Takimi dowodami stosownie do art. 42 ust. 3 ustawy o VAT są następujące dokumenty – jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy w innym kraju UE:
- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z kraju, z których jednoznacznie wynika, że zostały one dostarczone do miejsca ich przeznaczenia w innym kraju UE – gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
- specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
Jeśli ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do unijnego nabywcy, to dowodami, stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła WDT, w szczególności:
- korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
- dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
- dokument potwierdzający zapłatę za towar, chyba że dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku – inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania,
- dowód potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę w innym kraju UE.
Istotne jest, aby posiadane przez podatnika dokumenty zawierały informacje, z których jednoznacznie wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony do unijnego nabywcy (podatnik musi udowodnić, że towary rzeczywiście opuściły terytorium kraju).
Podstawowe znaczenie dla udokumentowania wywozu towarów w ramach WDT, realizowanej z udziałem przewoźnika lub spedytora odpowiedzialnego za ich wywóz z kraju, mają dokumenty przewozowe. W praktyce stosowany jest list przewozowy, tzw. CMR.
W świetle orzecznictwa NSA dla zastosowania do WDT stawki 0% wystarczy, że podatnik posiada jedynie niektóre dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT lub innymi dowodami w postaci dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Op, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy na terytorium innego państwa UE (zob. uchwała NSA z 11.10.2010, I FPS 1/10, wyrok NSA z 20.12.2012, I FSK 133/12).
Organy podatkowe wskazują, że dopuszczalna jest każda forma (zarówno papierowa, jak i elektroniczna) przechowywania dokumentów przewozowych, pod warunkiem że zostanie uprawdopodobniona ich autentyczność. Nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentom przesłanym np. w formie elektronicznej czy faksem. Dla zastosowania do WDT stawki 0% nie jest zatem konieczne posiadanie papierowych dokumentów, wystarczy ich wersja elektroniczna, np. skan CMR przesłany e-mailem.
Jeżeli nie budzą one wątpliwości co do ich autentyczności, mogą stanowić dowody (dokumenty) potwierdzające, że towary będące przedmiotem danej WDT zostały dostarczone na terytorium innego państwa UE (zob. interpretacja KIS z 11.09.2017, 0113-KDIPT1-2.4012.469.2017.1.JS).
Podsumowując: jeśli spółka będzie dysponowała fakturami wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku oraz dokumentem CMR w postaci PDF i dokumenty te łącznie potwierdzą przemieszczenie towarów z Polski do innego państwa UE oraz ich dostarczenie do nabywcy, to na tej podstawie będzie miała prawo do zastosowania do WDT stawki 0%, o ile spełni pozostałe wymogi wynikające z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT (zob. interpretacja KIS z 12.10.2017, 0115-KDIT1-3.4012.533.2017.1.BJ).