Zbycie licencji – jakie źródło przychodów

Anna Koleśnik doradca podatkowy
Zbycie przez podatnika CIT prawa majątkowego wytworzonego we własnym zakresie (niebędącego wnip) nie generuje przychodu z zysków kapitałowych, lecz z działalności gospodarczej.

Taki pogląd wyraził MF w odpowiedzi z 27.06.2018 na zapytanie poselskie nr 7428 (DD6.054.9.2018).

Od 1.01.2018 podatnicy CIT muszą dzielić przychody (i koszty ich uzyskania) na 2 źródła – zyski kapitałowe i pozostałe przychody (czyli z działalności gospodarczej). Do zysków kapitałowych zakwalifikowano m.in. przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7 updop (czyli z autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, licencji, wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, topografii układów scalonych oraz patentów, know-how), z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 6 updop).

Wyświetlono 26% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....