Zbieg tytułów do ubezpieczeń przy kilku zleceniach oraz zleceniu i działalności gospodarczej

Renata Majewska Biuro Kadr i Płac

Wzrost w 2019 minimalnej pensji do 2250 zł oznacza również podwyższenie do tego poziomu kwot wynagrodzenia istotnych przy ustalaniu, czy składki na ubezpieczenia społeczne należy opłacić od wszystkich zbiegających się tytułów do ubezpieczeń, czy tylko od jednego z nich.

W 2019 minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze wyniesie 2250 zł brutto (rozporządzenie RM z 11.09.2018 w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019, DzU poz. 1794).

  • RM – Rada Ministrów

Tym samym w 2019 zleceniobiorca, którego łączna podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych w danym miesiącu (z żadnej z zawartych umów zlecenia) nie osiąga kwoty minimalnej płacy (2250 zł), podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z każdej z tych umów. Zleceniobiorca może wybrać kolejną umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych za okres zbiegu tytułów do ubezpieczeń, jeżeli faktyczny przychód z niej uzyskany wyniesie co najmniej 2250 zł.

Zasada uzyskania łącznej podstawy wymiaru (2250 zł od 1.01.2019) służy też do rozwiązywania zbiegu prowadzenia działalności gospodarczej, od której są opłacane preferencyjne składki (od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia) z jednoczesnym świadczeniem umowy zlecenia. W takiej sytuacji w 2019 obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe z obu tytułów, chyba że faktyczny przychód ze zlecenia wyniesie co najmniej 2250 zł. Wówczas zlecenie będzie stanowiło obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, a preferencyjna działalność gospodarcza – dobrowolny.

Gdy przedsiębiorca uprawniony do preferencyjnych składek zadeklaruje do podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych kwotę co najmniej 2250 zł (mimo że nie musi), a ze zlecenia otrzyma niższe wynagrodzenie, będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z działalności gospodarczej.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....