Zawodowy pełnomocnik złoży dokumenty finansowe do KRS
Zmiany te wprowadziła ustawa z 6.12.2018 o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (DzU z 2019 poz. 55), nowelizująca m.in. ustawę o KRS.
- KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
Art. 19e ust. 2 ustawy o KRS w brzmieniu sprzed nowelizacji, wskazując, kto może złożyć elektroniczny podpis (kwalifikowany albo zaufany) pod zgłoszeniem do KRS sprawozdania finansowego, wymagał, by była to osoba fizyczna, której PESEL jest ujawniony w rejestrze, wpisana jako uprawniona samodzielnie lub łącznie z innymi osobami do reprezentowania podmiotu, syndyk albo likwidator. Od 12.01.2019 rozszerzono krąg uprawnionych o pominiętego (najwyraźniej na skutek przeoczenia ustawodawcy) zarządcę w postępowaniu restrukturyzacyjnym, a także o prokurenta.
Z kolei od 1.04.2019 wskazane zgłoszenie będzie mógł złożyć także zawodowy pełnomocnik: adwokat, radca prawny i prawnik zagraniczny, którego PESEL ujawniony zostanie w systemie informatycznym prowadzonym przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych, oraz który będzie mieć umocowanie do dokonania zgłoszenia. Powoła się on na udzielone pełnomocnictwo i podpisze zgłoszenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym bądź osobistym (o którym mowa w znowelizowanej ustawie o dowodach osobistych).
Zawodowi pełnomocnicy już teraz mogą złożyć sf i dokumenty towarzyszące do KRS w trybie odpłatnym (nie zgłoszenia, lecz wniosku o wpis), gdy na skutek negatywnej weryfikacji zgłoszenia nie może być zastosowany tryb nieodpłatny. Nowelizacja od 12.01.2019 wyraźnie na to zezwala.
Zmiana ustawy o KRS formalnie umożliwiła też składanie w formie skanów sprawozdań finansowych i dokumentów towarzyszących sporządzonych przed 1.10.2018 (gdy nie było obowiązku sporządzania ich w formie elektronicznej).