Zawód księgowego - praktyczne porady na każdym etapie kariery

Danuta Olszewska dział współpracy z zagranicą SKwP
Dynamicznie zmieniający się rynek wymaga ciągłego trzymania ręki na pulsie i podejmowania nowych decyzji, jeżeli planujemy rozwój w zawodzie księgowego. Aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami i nie przeoczyć szans na rozwój, warto z dystansem spojrzeć na swoją ścieżkę kariery. Nie zawsze to, co było dobre na jej początku, będzie nadal przynosić pożądane efekty. Poniższe wskazówki mają pomóc księgowym w podjęciu decyzji na 4 kluczowych etapach życia zawodowego.

Pierwsze kroki w zawodzie

Po ukończeniu studiów na kierunku związanym z rachunkowością i finansami czas na pierwszą poważną pracę. Wielu absolwentów ma już za sobą praktyki zawodowe lub staże, które jednak częściej zamiast dać odpowiedź na pytanie: "co chcę robić?", podpowiadają, "czym na pewno nie chcę się zajmować". Niemniej i taka wiedza jest bardzo przydatna na początku, kiedy warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj pracy najbardziej nam odpowiada. Czy lepiej czuję się w małej firmie, czy w wielkiej korporacji? Czy myślę o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, czy oczekuję bezpieczeństwa, jakie daje etat? Czy chcę zostać w kraju, czy może szukać szczęścia za granicą? Rozważenie tych dylematów i ustalenie celów pozwoli obrać właściwy kierunek postępowania.

Praca w firmie księgowej bądź audytorskiej to niejedyny możliwy scenariusz. Każda branża potrzebuje dobrych księgowych. Swoje zainteresowania spoza obszaru księgowości można przekuć w sukces w wybranej branży. Same kompetencje merytoryczne nie wystarczą. Ważne, aby podczas rekrutacji wykazać się znajomością danej firmy, dlatego przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się wszystkiego o potencjalnym pracodawcy. Jeśli nie masz pewności, jaka branża będzie ci odpowiadać, możesz podczas praktyk lub pierwszej pracy, np. w biurze rachunkowym, poprosić przełożonego o zadania związane z konkretnymi branżami. Być może będzie to strzał w dziesiątkę, a zdobyte doświadczenie ułatwi ci przejście do nowej branży.

Wybór pomiędzy dużą a małą firmą może mieć znaczący wpływ na rozwój zawodowy oraz zarobki. Te ostatnie są w dużych firmach zazwyczaj wyższe. Ale pieniądze, choć kuszą, na tym etapie kariery nie powinny przesłaniać perspektyw rozwoju zawodowego. Niektóre firmy płacą nowym pracownikom więcej niż konkurencja, ale praca w nich jest mało ciekawa. Staraj się myśleć o swoich zarobkach w perspektywie kilku lat, a nie tylko "na starcie". Czasem mała firma, w której nie ma tak sztywnych struktur jak w dużej korporacji, umożliwia wykonywanie bardziej zróżnicowanych zadań i tym samym zdobywanie wszechstronnego doświadczenia, a także szybszy awans. Należy jednak pamiętać, że przejście z małej firmy do dużej będzie znacznie większym wyzwaniem niż zmiana w przeciwnym kierunku.

Wyświetlono 18% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....