Zawieszenie działalności gospodarczej przez podatnika wynajmującego „prywatnie” lokale na cele mieszkalne
Jak wobec tego będzie wyglądać jej sytuacja jako podatnika VAT? Czy o zawieszeniu działalności powinna zawiadomić US?
Definicję działalności gospodarczej na potrzeby VAT zawiera art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Jest ona szersza od definicji tego pojęcia obowiązujących na gruncie innych przepisów i obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wnip w sposób ciągły, dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest również wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników prywatnego majątku, czyli tzw. prywatny wynajem (zob. np. interpretacje KIS z 29.09.2017, 0111-KDIB3-1.4012.536.2017.2.AB, oraz 9.11.2017, 0112-KDIL2-3.4012.397.2017.2.ZD).
- MF – Minister Finansów
- US – urząd skarbowy
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
W przedstawionej sytuacji oznacza to, że mimo zawieszenia działalności gospodarczej na gruncie Pp podatnik, o którym mowa, nadal będzie wykonywał działalność w rozumieniu ustawy o VAT.
Zauważyć jednak należy, że po zawieszeniu działalności podatnik ten będzie wykonywał jedynie czynności zwolnione przedmiotowo od VAT (najem lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT i ew. dostawę mediów do tego lokalu – na mocy § 3 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia MF z 20.12.2013 w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, DzU z 2018 poz. 701).
Może ten fakt zgłosić naczelnikowi US celem przerejestrowania go z czynnego podatnika VAT na podatnika VAT zwolnionego, składając w tym celu aktualizację zgłoszenia VAT-R z zaznaczeniem kwadratu 31 (zob. art. 96 ust. 10 ustawy o VAT). Jeżeli tego nie uczyni, zostanie przez naczelnika US przerejestrowany na podatnika VAT zwolnionego po złożeniu 6 deklaracji miesięcznych (VAT-7) lub dwóch deklaracji kwartalnych (VAT-7K), w których wykaże wyłącznie sprzedaż zwolnioną od VAT (art. 96 ust. 10a ustawy o VAT).
Podatnik, o którym mowa, powinien również zawiadomić właściwego dla siebie naczelnika US, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej będzie świadczył usługi najmu. Uchroni go to przed wykreśleniem z rejestru podatników VAT na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy o VAT (zob. art. 96 ust. 9b i 9c ustawy o VAT).
Nie ma natomiast potrzeby zawiadamiania naczelnika US o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Informacja o tym zostanie przekazana do US automatycznie z CEIDG.