Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie - jakie składki ZUS

Andrzej Radzisław radca prawny
Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić na umowę cywilnoprawną (zlecenia lub o dzieło) własnego pracownika, od wypłacanego mu przychodu nalicza wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wyjątek dotyczy osób na urlopach bezpłatnych, wychowawczych i pobierających zasiłek macierzyński.

W zakresie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy oraz wykonującą pracę na podstawie umowy:

  • zlecenia lub innej o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu,
  • o dzieło,

jeżeli została ona zawarta z własnym pracodawcą lub praca na jej podstawie jest wykonywana na rzecz takiego pracodawcy.

Przychód pracownika z takiej umowy w zakresie naliczania składek będzie traktowany jak przychód z umowy o pracę (patrz ramka poniżej). Oznacza to, że angażując dodatkowo własnego pracownika na umowę zlecenia, pracodawca poniesie wyższe koszty związane ze składkami niż gdyby zdecydował się na zawarcie umowy z osobą, która jest pracownikiem, ale w innej firmie.

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....