Zatrudnienie na zlecenie emeryta będącego etatowym pracownikiem w innej firmie

Ewa Lewandowska
Czy ZUS słusznie zakwestionował niezgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych, chociaż jest on pracownikiem innej firmy (zatrudnionym na część etatu) i ma status emeryta? ZUS twierdzi, że zgłoszenie zleceniobiorcy jest obowiązkowe, ponieważ jego wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnego.
Czy rzeczywiście zmiany w oskładkowaniu zatrudnienia na podstawie kilku umów zlecenia, które weszły w życie w 2016, objęły również zleceniobiorców-emerytów?

Od 1.01.2016 zmieniły się zasady rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne od umów zleceń. Zmiany wprowadziły spore zamieszanie w przypadku zleceniodawców – płatników składek. Wszedł wówczas w życie art. 9 ust. 2c usus. Wynika z niego, że jeżeli zleceniobiorca uzyskuje przychód, z którego – w przeliczeniu na miesiąc – podstawa wymiaru składek społecznych jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, to podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów.

Nie ma też żadnych wątpliwości co do tego, że posiadanie przez zleceniobiorcę ustalonego prawa do emerytury nie wyłącza wobec niego obowiązku ubezpieczeń społecznych. Zleceniobiorca taki objęty jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych w takim samym zakresie, jak inni zleceniobiorcy. W razie zawarcia przez emeryta jednej umowy zlecenia, podlega on z tytułu jej wykonywania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Ponieważ zasadę kumulacji umów zlecenia stosuje się w przypadku, gdy łączna podstawa wymiaru składek społecznych jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, oznacza to, że dopiero kolejna umowa zlecenia nie będzie już rodziła obowiązku tych ubezpieczeń. A więc w sytuacji, gdy miesięczny przychód z pierwszej umowy zlecenia przekracza kwotę najniższego wynagrodzenia (2100 zł w 2018), to z kolejnych umów zlecenia nie ma obowiązku opłacania składek społecznych.

Wyświetlono 28% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....