Zapomoga dla byłego pracownika na emeryturze

Renata Majewska Biuro Kadr i Płac
Niedawno były pracownik, który odszedł z firmy na emeryturę, złożył wniosek o zapomogę z zfśs w kwocie 1500 zł z powodu przewlekłej choroby. Nie wiemy, czy w ogóle wolno mu ją przyznać z funduszu. Ponadto pozostaje on gdzie indziej w stosunku pracy, a u nas w 2014 r. – będąc jeszcze na etacie – wyczerpał już pełną ulgę z racji zapomóg z art. 21 ust. 1 pkt 26 updof.
Czy możemy zastosować zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 38 updof? Co ze składkami ZUS?

Osoba ta może otrzymać zapomogę z zfśs pod warunkiem, że w regulaminie socjalnym zakład pracy uprawnił do występowania o pomoc socjalną również emerytów, dla których nie był ostatnim miejscem pracy. Nie ma przeszkód, aby emeryt skorzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof. Od zapomogi nie trzeba też odprowadzać składek ZUS.

  • zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • SN – Sąd Najwyższy

Byli pracownicy firmy, będący emerytami lub rencistami, mają ustawowe prawo do ubiegania się o wsparcie z zfśs. Sąd Najwyższy sprecyzował, że przysługuje ono byłym pracownikom – emerytom bądź rencistom, dla których zakład był ostatnim miejscem pracy; ostatni pracodawca ma obowiązek objąć ich opieką socjalną (uchwała SN z 15.11.1991 r., I PZP 56/91).

Wyświetlono 42% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....