Zapomoga dla byłego pracownika

Renata Majewska Biuro Kadr i Płac
Były pracownik (niebędący emerytem ani rencistą) zwrócił się do zakładu pracy o udzielenie mu wsparcia pieniężnego ze środków zfśs. Argumentował, że już po odejściu z firmy zapadł na przewlekłą chorobę, której leczenie wymaga dużych nakładów. Udzieliliśmy mu zapomogi w kwocie 1800 zł, ale czy mieliśmy taki obowiązek?
Czy od świadczenia trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy? A może jest ono wolne od podatku jako świadczenie przekazane byłemu pracownikowi – do kwoty 2280 zł rocznie (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof)? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Do uprawnionych do ubiegania się o pomoc z zfśs na podstawie ustawy o zfśs należą:

  • pracownicy i ich rodziny,
  • byli pracownicy będący teraz emerytami lub rencistami, dla których zakład był ostatnim miejscem pracy, oraz ich rodziny (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs).
  • zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • SN – Sąd Najwyższy

Oprócz tego zakład pracy ma prawo objąć opieką w regulaminie socjalnym inne osoby, np. zleceniobiorców, samozatrudnionych, czy wszystkich byłych pracowników (będących emerytami/ /rencistami, dla których zakład nie był ostatnim miejscem pracy oraz niemających statusu emeryta/rencisty). Jeśli więc pracodawca nie rozszerzył w regulaminie zfśs kręgu osób mogących się starać o wsparcie z tych zasobów, nie ma obowiązku przyznawać zapomogi byłemu pracownikowi. A to dlatego, że nie jest on byłym pracownikiem – emerytem lub rencistą, dla którego dany zakład był ostatnim pracodawcą (uchwała SN z 15.11.1991 r., I PZP 56/91).

Wyświetlono 48% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....