Zapłata dostawcom za otrzymane w spadku towary handlowe – czy jest kosztem podatkowym
Czy może go uznać za swój koszt uzyskania przychodów?
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła (art. 22 ust. 1 updof). Jednocześnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. b updof wynika, że nie uważa się za koszty także wydatków na spłatę innych (niż pożyczki i kredyty) zobowiązań. Wydatki na spłatę zobowiązań spadkodawców co do zasady więc nie mogą być zaliczane przez spadkobierców do kosztów podatkowych.
- IS – izba skarbowa
- updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Opłacony przez syna dług dotyczył jednak zakupu towarów handlowych, które nabył on w drodze spadku. Moim zdaniem mamy tu do czynienia ze szczególnym rodzajem kosztu poniesionego na nabycie tych towarów, który może być zaliczony do kosztów podatkowych.
Podobne stanowisko zajęła IS w Katowicach w interpretacji z 25.12.2014 (IBPBI/1/415-956/14/AB): z uwagi na fakt, że (...) 43% wartości towarów handlowych przejętych przez wnioskodawcę było niezapłaconych, a wnioskodawca w 100% uregulował niezapłacone zobowiązania wobec dostawców towarów handlowych i posiada potwierdzenia zapłaty wystawione na jego firmę, należy stwierdzić, że w tej szczególnej sytuacji wnioskodawca poniósł częściowo koszty zakupu towarów handlowych nabytych w drodze spadku. (...) Ta część wartości towarów handlowych, która w wyniku spadku stała się własnością wnioskodawcy, a dodatkowo to wnioskodawca dokonał za nie zapłaty, tj. poniósł w istocie koszty związane z ich nabyciem, może stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile zostały spełnione pozostałe przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 updof.
W celu ujęcia tego kosztu w pkpir konieczne jest właściwe jego udokumentowanie. Uważam, że powinien być sporządzony tzw. inny dowód księgowy, zawierający dane wskazane w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia pkpir. Tak udokumentowany koszt należy – w mojej ocenie – ująć w kolumnie 13 pkpir (jako inny wydatek).
Wartość towarów nabytych w spadku nie jest kosztem podatkowym. Mimo to – jak wynika z interpretacji KIS z 19.05.2017 (IPTPB1.4511.125.2017.2.KU) – ich nabycie powinno być odnotowane w pkpir: w pkpir winna znaleźć się informacja o sposobie nabycia danego towaru. Opis danego zdarzenia powinien znajdować się w kolumnie 6 księgi, natomiast w kolumnie 17 „Uwagi” można wpisać ilość towarów nabytych nieodpłatnie, a przeznaczonych do dalszej sprzedaży.