Zakup kosmetyków dla pracowników jako koszt uzyskania przychodów

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

Spółka z o.o. uruchomiła kanał wideo służący do kontaktowania się przez wybranych pracowników z klientami (usługobiorcami). Zapewnia specjalne kosmetyki do makijażu (matujące skórę i tuszujące jej niedoskonałości), aby przed rozpoczęciem pracy pracownicy mogli poprawić swój wygląd i odpowiednio prezentować się na wizji. Kosmetyki znajdują się w firmie, w miejscu ogólnodostępnym dla osób biorących udział w transmisjach. Są używane tylko na potrzeby pracodawcy (makijaż jest zmywany po zakończeniu pracy).
Czy wydatki na ich zakup można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W myśl art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

  • IS – izba skarbowa
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Zakup kosmetyków do makijażu dla pracowników ma na celu poprawę prezencji osób kontaktujących się bezpośrednio z klientami i tym samym wpływa na poziom świadczonych przez spółkę usług, co w konsekwencji może przełożyć się na wysokość osiąganych przez nią przychodów.

Pozostają więc one w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i są poniesione w celu osiągnięcia przychodu bądź zachowania i zabezpieczenia jego źródła. Zachodzą zatem przesłanki do uznania tych wydatków za koszty podatkowe (co potwierdza też interpretacja KIS z 24.04.2018, 0111-KDIB2-3.4010.52.2018.2.PB).

Należy jednak mieć na uwadze, że większość firm nie zaliczy zakupu kosmetyków do kosztów uzyskania przychodów, gdyż takie wydatki mogą być uznane za służące celom osobistym pracowników. W opisanym przypadku chodziło o specjalne kosmetyki (makijaż miał być dostosowany do oświetlenia podczas transmisji wideo), które były usuwane po zakończeniu pracy. Innym przykładem wydatku, uznawanego za koszt podatkowy, jest zakup kosmetyków do charakteryzacji np. dla prezenterów telewizyjnych (zob. interpretacja IS w Bydgoszczy z 24.09.2012, ITPB1/415-750a/12/AD).

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....