Zagraniczny VAT zwiększa koszty podatkowe

Konrad Piłat doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec&Partnerzy
Nasza spółka z o.o. dostarcza towary kontrahentom z innych krajów UE. Korzystamy z własnego transportu. Za granicą kupujemy paliwo do samochodów ciężarowych, w którego cenie zawarty jest podatek od wartości dodanej obowiązujący w danym kraju UE.
Czy do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć kwotę brutto zapłaconą za paliwo? W jaki sposób ująć ewentualny zwrot zagranicznego VAT, jeśli uda się nam go odzyskać?

Naliczony VAT nie jest, co do zasady, kosztem podatkowym. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy z 15.02.1992 r. Przepis ten jednocześnie ustanawia pewne wyjątki od reguły. VAT naliczony zalicza się do kosztów uzyskania przychodu:

  • IS – izba skarbowa
  • WSA – wojewódzki sąd administracyjny
  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • jeżeli podatnik zwolniony jest od VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku – jeżeli naliczony podatek nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Wyświetlono 17% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....