Zagraniczna wycieczka integracyjna sfinansowana z zfśs – czy trzeba potrącić PIT

Zorganizowanie i sfinansowanie w całości lub w części ze środków zfśs wycieczki zagranicznej dla pracowników i ich rodzin nie powoduje powstania u nich przychodu ze stosunku pracy.

Tak wynika z interpretacji KIS z 14.06.2018 (0112-KDIL3-3.4011.192.2018.1.WS). Pracodawca, który wystąpił o jej wydanie, wskazywał, że w jego ocenie wycieczka o charakterze integracyjnym dla wszystkich pracowników, sfinansowana w całości lub w części z zfśs, nie jest dla nich przysporzeniem majątkowym ani korzyścią w postaci zaoszczędzenia wydatku, a tym samym nie ma on obowiązku do naliczenia, pobrania i odprowadzenia do US zaliczki na PIT. Pracodawca powołał się przy tym na wyrok TK z 8.07.2014 (K 7/13) dotyczący nieodpłatnych świadczeń.

  • zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
  • TK – Trybunał Konstytucyjny
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

KIS przychyliła się do jego stanowiska. Powołując się na wyrok TK, stwierdziła, że udział w spotkaniach integracyjnych, w tym organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe), nawet jeśli pracownik uczestniczy w nich dobrowolnie, nie przynosi mu żadnej korzyści, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku, a bez tego nie uzyskuje on przychodu.

Konkludując, udział pracowników wnioskodawcy oraz członków ich rodzin w wycieczce zagranicznej o charakterze integracyjnym, sfinansowanej w całości lub w części z zfśs, nie będzie stanowić dla nich przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 updof.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....