Wystawienie faktury do paragonu wydanego przedsiębiorcy
Czy jest to prawidłowe?
W obrocie profesjonalnym (między przedsiębiorcami) transakcje dokumentuje się fakturami. Paragon stanowiący wydruk z kasy rejestrującej powinien być natomiast wystawiony dla nabywcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej bądź rolnika ryczałtowego (art. 106b ust. 1 i art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Stąd wniosek, że paragony nie powinny być wystawiane przy transakcjach, w których nabywca jest przedsiębiorcą. Niemniej z ustawy o VAT ani z przepisów rozporządzenia w sprawie kas nie wynika zakaz rejestrowania w kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz przedsiębiorców. Wydanie paragonu nie zwalnia jednak sprzedawcy od obowiązku wystawienia faktury.
- IS – izba skarbowa
- US – urząd skarbowy
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
Ponadto gdy dana transakcja była zaewidencjonowana w kasie, a następnie zostanie do niej wystawiona faktura, podpina się do tego dokumentu oryginał wydanego nabywcy paragonu (art. 106h ustawy o VAT). Takiej faktury nie ujmuje się już w rejestrach VAT (sprzedaż nią potwierdzona jest bowiem ujęta w raportach kasy rejestrującej).
W interpretacji IS w Katowicach z 6.02. 2015 r. (IBPP3/443-1375/14/UH) wskazano, że nie jest błędem, jeśli podatnik ewidencjonuje przy użyciu kasy rejestrującej również sprzedaż na rzecz innych [niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i rolnicy ryczałtowi - przyp. autora] podmiotów. Jednakże podatnik musi dołożyć wszelkiej staranności, by deklaracja podatkowa, sporządzana na podstawie prowadzonych przez podatnika ewidencji, dwukrotnie nie obejmowała tej samej sprzedaży (np. Gdy w kasie zarejestrowana została również sprzedaż na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą udokumentowana fakturą VAT).
Podsumowując: obrót między podmiotami gospodarczymi powinien być dokumentowany fakturami. Ujmowanie takich transakcji w kasie rejestrującej nie jest niezgodne z prawem pod warunkiem, że nabywcy (przedsiębiorcy) zostanie wydana faktura. Ponadto nie może wpływać na poprawność ewidencji prowadzonej do celów VAT ani na rzetelność składanej w US deklaracji VAT.