Wypłata w dniu urodzin jest wolna od PIT
Tak uważa Ministerstwo Finansów, argumentując, że do liczenia wieku trzeba stosować przepisy Op dotyczące terminów, a nie regulacje prawa cywilnego.
- updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Op – Ordynacja podatkowa
- Kc – Kodeks cywilny
Zasadniczo wiek osoby fizycznej oblicza się zgodnie z art. 112 Kc, stanowiącym, że przy obliczaniu wieku termin upływa z początkiem ostatniego dnia.
Pracodawcy muszą sięgać do tej regulacji, ustalając np. do kiedy pracownikowi wychowującego dziecko przysługuje prawo do odpłatnego zwolnienia z pracy (do ukończenia przez nie 14. roku życia) albo do kiedy uczący się zleceniobiorca jest objęty zwolnieniem z oskładkowania (do ukończenia 26. roku życia). Z Kc wynika, że ostatnim momentem na skorzystanie z ww. przywilejów jest dzień poprzedzający datę urodzin.
Okazuje się, że na potrzeby stosowania ulgi „zerowy PIT” wiek pracownika czy zleceniobiorcy trzeba będzie liczyć inaczej – z korzyścią dla zatrudnionych. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Redakcji wyjaśniło:
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 148 updof jest przepisem prawa podatkowego. Stąd do ustalenia terminu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, czyli ukończenia 26. roku życia, należy stosować art. 12 § 4 Op, zgodnie z którym terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień. W sytuacji więc gdy podatnik urodził się 12 listopada, ukończenie 26. roku życia nastąpi 12 listopada. Zatem wypłata postawiona do dyspozycji podatnika również w tym dniu podlega powołanemu na wstępie zwolnieniu.