Wymiar zasiłku chorobowego po podwyżce pensji

Od 1.12.2012 r. pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego (dotychczas 2000 zł) do 2800 zł, w związku z włączeniem do tego wynagrodzenia dodatku specjalnego za oszczędność paliwa oraz premii kwartalnej. Dodatek specjalny nie podlegał wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, ponieważ był wypłacany w pełnej wysokości za okres wypłaty tego zasiłku.
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia za czas choroby) przysługującego pracownikowi od 14.01.2013 r.?

W myśl art. 41 ustawy z 25.06.1999 r.:

  • przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku (ust. 1),
  • nie uwzględnia się także składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu – przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie (ust. 2),
  • przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu (ust. 3).

Zmiana zasad wynagradzania wprowadzona od 1.12.2012 r. nie spowodowała likwidacji składników wynagrodzenia, a jedynie ich zamianę na wynagrodzenie zasadnicze. W tym przypadku nie mają zatem zastosowania przepisy art. 41 ust. 2 i 3 ustawy z 25.06.1999 r.

Dodatek specjalny, który nie był pomniejszany za czas choroby pracownika, stał się – jako część wynagrodzenia zasadniczego – wynagrodzeniem podlegającym zmniejszeniu za okres nieobecności w pracy z powodu choroby i wliczanym, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy z 25.06.1999 r., do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Wyświetlono 37% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....