Wycena instrumentów finansowych w skorygowanej cenie nabycia. Aspekty praktyczne
1. Wprowadzenie
[1] O wycenie niektórych instrumentów finansowych pisałam w artykule „Wycena papierów wartościowych notowanych na polskich rynkach finansowych”, „Rachunkowość” nr 6/2011.
Wszystkie jednostki pozostające pod rządami ustawy o rachunkowości mają obowiązek wyceny instrumentów finansowych[1] zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 12.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych – Dz. U. nr 149, poz. 1674 z późn. zm. – rozporządzenie o instrumentach finansowych. Od wymogu tego mogą się zwolnić jedynie te jednostki, które nie podlegają obowiązkom poddania swego sprawozdania finansowego corocznemu badaniu, gdyż nie spełniają przewidzianych ustawą kryteriów. Rozporządzenie o instrumentach finansowych przewiduje, że niektóre instrumenty finansowe wycenia się w skorygowanej cenie nabycia, zwanej też zamortyzowanym kosztem. Są to:
- MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
- zobowiązania finansowe (np. z tytułu kredytu, pożyczki), z wyjątkiem pozycji zabezpieczonych, zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu oraz instrumentów pochodnych o charakterze zobowiązań,
- pożyczki udzielone i należności własne nieprzeznaczone do sprzedaży,
- aktywa finansowe (np. papiery dłużne) utrzymywane do terminu wymagalności,
- składniki aktywów finansowych posiadające termin wymagalności, dla których wartość godziwa nie może być ustalona w sposób wiarygodny.
Skorygowaną cenę nabycia ustala się – zgodnie z art. 28 ust. 8a ustawy o rachunkowości oraz § 3 pkt 12 rozporządzenia o instrumentach finansowych – jako cenę nabycia (wartość początkowa), w jakiej składnik aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych został po raz pierwszy wprowadzony do ksiąg rachunkowych, pomniejszoną o spłaty wartości nominalnej (kapitału podstawowego) i odpowiednio skorygowaną o skumulowaną kwotę zdyskontowanej różnicy między wartością początkową składnika i jego wartością w terminie wymagalności, wyliczoną za pomocą efektywnej stopy procentowej, a także pomniejszoną o odpisy aktualizujące wartość, w przypadku jej utraty.
Wyświetlono 5% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl
- 1. Wprowadzenie
- 2. Prognoza przepływów pieniężnych wycenianego instrumentu finansowego
- 3. Koszty transakcyjne związane z nabyciem instrumentu
- 4. Efektywna stopa procentowa
- 5. Przychód lub koszt z tytułu odsetek w danym okresie oraz wartość instrumentu finansowego na koniec okresu
- 6. Zmiany prognoz lub szacunków przepływów pieniężnych
- 7. Zapisy księgowe
- 8. Różnice kursowe
- 9. Podsumowanie