Wybór opcji opodatkowania dostawy nieruchomości a odliczenie VAT

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zamierza nabyć budynek biurowy (wraz z gruntem) od innego czynnego podatnika VAT. Dostawa ta objęta jest zwolnieniem z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż nastąpi po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Kontrahenci zamierzają jednak skorzystać z tzw. opcji opodatkowania.
Czy spółka może odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup nieruchomości, jeśli ma ona służyć wyłącznie sprzedaży opodatkowanej VAT, bo tylko taką spółka prowadzi?

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie są podstawą do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą:

  • nie podlega opodatkowaniu albo
  • jest zwolniona od podatku.

Gdyby zatem dostawa nieruchomości korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a mimo to zbywca wykazałby na fakturze kwotę VAT, spółka nie miałaby prawa do jego odliczenia, nawet jeśli byłyby spełnione warunki z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. zakup ten miałby związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Wyświetlono 25% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....