Wstępna opłata leasingowa – koszt jednorazowy czy rozłożony w czasie?

Moment zakwalifikowania wydatków na opłacenie wstępnej opłaty leasingowej w ciężar kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 4e updop, jest uzależniony od momentu ich ujęcia w księgach rachunkowych.

Tak wynika z interpretacji KIS z 19.06.2018 (0111-KDIB2-1.4010.150.2018.1.JP).

  • IS – izba skarbowa
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Organy podatkowe konsekwentnie stoją na stanowisku, że koszty pośrednie powinny być rozliczane zgodnie z ich ujęciem w księgach rachunkowych. Jeżeli tam rozłożone są w czasie, to dla celów podatkowych nie mogą być potrącone jednorazowo.

Pod wpływem orzecznictwa sądowego robiły jednak dotychczas wyjątek dla wstępnych opłat leasingowych – sądy prezentowały jednolity pogląd, że niezależnie od sposobu ujęcia w księgach rachunkowych opłaty wstępnej, dla celów podatkowych stanowi ona zawsze koszt pośredni potrącany jednorazowo w momencie poniesienia.

Takie też stanowisko zajęła KIS w interpretacjach z 28.07.2017 (0112-KDIL5.4010.74.2017.2.EK) i 23.06.2017 (0112-KDIL5.4010.57.2017.2.KS) oraz np. IS w Katowicach w piśmie z 30.08.2016 (IBPB-1-1/4510-162/16-1/ESZ).

Niestety nie ma pewności, czy nadal jest ono aktualne – o kolejnej wolcie poglądów fiskusa może świadczyć przywołana na wstępie tegoroczna interpretacja KIS. Czytamy w niej, że skoro wnioskodawca podjął decyzję o bilansowym rozłożeniu kosztów wstępnej opłaty leasingowej w czasie za pomocą konta czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, poprzez miesięczne odpisy w koszty na okres trwania poszczególnych umów leasingu operacyjnego, to w tym momencie może rozpoznać koszty tej opłaty jako koszty podatkowe.

Niewykluczone, że wpływ na powyższe rozstrzygnięcie miało to, że podatnik występujący o wydanie interpretacji przedstawił taki właśnie pogląd w swoim wniosku i chciał uzyskać jego potwierdzenie. Trudno jednak pogodzić się z tym, że wykładnia przepisów podatkowych mogłaby zależeć od … stanowiska podatnika w sprawie. Fiskus sam wpędził się w pułapkę, twardo obstając przy poglądzie konsekwentnie negowanym przez orzecznictwo i nie doprowadzając do ostatecznego wyjaśnienia stanu prawnego przez zmianę spornego przepisu.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....