Wspomnienie o Damianie Kuszu (1932–2017)

Aleksandra Świąder
Marcin Tatoj
W dniu 28.01.2017 r., w wieku 84 lat, odszedł od nas Damian Kusz, biegły rewident, ekspert z dziedziny finansów i rachunkowości, wykładowca i autor licznych publikacji, członek honorowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, wieloletni członek i działacz Oddziału Okręgowego SKwP w Katowicach oraz Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Katowicach.

Damian Kusz urodził się 17.09.1932 r. w Świętochłowicach (na Górnym Śląsku). Po ukończeniu szkoły średniej studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł zawodowy magistra ekonomii. W 1972 r. zdał egzamin na biegłego księgowego, a w 1992 r. został biegłym rewidentem. W 2011 r. otrzymał certyfikat dyplomowanego księgowego SKwP.

Damian Kusz - członek honorowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, biegły rewident

Już jako 17-latek rozpoczął pracę zawodową w Hucie „Zygmunt” w Bytomiu, w której przepracował 17 lat kolejno na stanowiskach: kontysty, księgowego oraz kierownika działu rewizji finansowej. W 1966 r. przeszedł do Zjednoczenia Hutnictwa Żelaza i Stali w Katowicach, gdzie przez 6 lat pełnił funkcję zastępcy głównego księgowego. Od 1972 r. przez 10 lat zajmował stanowisko dyrektora ekonomicznego Huty „Łaziska” w Łaziskach Górnych. W 1982 r. ze względu na stan zdrowia przeszedł na wcześniejszą emeryturę, zawodowo był jednak czynny do końca życia.

Za działalność społeczno-zawodową został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Aktywną działalność w SKwP Damian Kusz rozpoczął w 1958 r. jako 26-letni księgowy. W latach 1983–1991 był członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach, a zarazem pełnił funkcję przewodniczącego Społecznej Komisji ds. biegłych księgowych. W latach 1995–2002 pełnił funkcję skarbnika, a w latach 2002–2010 – wiceprezesa Zarządu Oddziału Okręgowego w Katowicach. W 2012 r. został powołany na przewodniczącego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Był wielokrotnie delegatem na zjazdy okręgowe i krajowe SKwP.

Biegle władał językiem niemieckim. Jako tłumacz uczestniczył w seminariach organizowanych dla biegłych księgowych przez Zarząd Główny SKwP, a prowadzonych przez fachowców z KPMG. Uczestniczył też w pracach Komisji wiedeńskiej ds. rozwoju organizacyjnego systemu rachunkowości i systemu podatkowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W latach 1973–2010 był wykładowcą Oddziału Okręgowego SKwP w Katowicach. Z pasją przekazywał swoją bogatą wiedzę i doświadczenia uczestnikom licznych kursów i szkoleń dla kandydatów na księgowych i biegłych rewidentów, a od 1996 r. również biegłym rewidentom, w ramach obligatoryjnego doskonalenia.

Damian Kusz był cenionym autorem i recenzentem publikacji poświęconych finansom i rachunkowości, m.in.:

  • książki „Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdania finansowego” (2001),
  • licznych artykułów w miesięczniku „Rachunkowość”, a także skryptów.

Działał także aktywnie w samorządzie biegłych rewidentów od momentu jego powstania w 1992 r. Na I Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów został wybrany na członka Krajowego Sądu Dyscyplinarnego KIBR, w latach 1995–1999 był wiceprzewodniczącym Sądu, zaś w latach 1999–2007 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Krajowej Komisji Rewizyjnej KIBR.

W latach 1999–2007 pełnił także funkcję prezesa Regionalnej Rady w Katowicach, wielokrotnie reprezentując Górny Śląsk na zjazdach regionalnych i krajowych KIBR.

Do końca życia doskonalił się zawodowo. Jeszcze w 2016 r. jako słuchacz brał udział w obligatoryjnym doskonaleniu biegłych rewidentów.

Damian Kusz był wielkim człowiekiem – lubił, szanował i potrafił docenić ludzi nie tylko za to, co osiągnęli zawodowo i społecznie, lecz także za to, jacy byli. Był uśmiechniętym, ciepłym, życzliwym światu i ludziom człowiekiem – wspierał fundacje i organizacje społeczne, pomagał i służył radą, zawsze miał czas na podbudowującą rozmowę. Był oddanym rodzinie mężem, ojcem i dziadkiem.

Jego wielką pasją, poza zagadnieniami zawodowymi, była historia. Miał zbiory książek o tematyce historycznej – od naukowych opracowań po biografie i powieści historyczne. Drugą jego wielką miłością była muzyka poważna, której potrafił słuchać godzinami, a jak wynika z relacji rodziny, w czasach młodości zdarzało mu się też publicznie śpiewać. Był zapalonym podróżnikiem – z taką samą fascynacją zwiedzał Polskę i inne kraje, chętnie też do tych podróży wracał, przeglądając zdjęcia i filmy z wyjazdów. Uwielbiał taniec, był znany ze swych tanecznych umiejętności.

Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że odszedł od nas człowiek wielkiego serca, wielkiej wiedzy zawodowej oraz wielkiego intelektu. Osoba, która wniosła trwały wkład w rozwój organizacji oraz samorządów księgowych i biegłych rewidentów, tak na Górnym Śląsku, jak i w skali ogólnopolskiej, a także w rozwój zawodowy samych księgowych i biegłych rewidentów.

Jesteśmy w pełni świadomi straty, jaką ponieśliśmy. Zostało jednak to, co nam przekazywał, co wniósł w nasze życie osobiste i zawodowe, w tym wartości i zasady, którymi się kierował. Wszyscy współpracownicy i przyjaciele zachowają go we wdzięcznej pamięci.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....