Współpracujący syn bez preferencji składkowych
Czy przedsiębiorca musi za niego płacić składki społeczne od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, mimo nieosiągania wystarczających dochodów? Czy osoba współpracująca może skorzystać z „małego ZUS plus”?
Nie, ulga składkowa zależna od dochodu firmy przysługuje przedsiębiorcy, ale nie osobie z nim współpracującej, co potwierdza interpretacja ZUS z 30.09.2020 (WPI/200000/43/680/2020).
- usus – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
Osoby współpracujące z przedsiębiorcami obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 i 5a oraz art. 12 ust. 1 usus. Za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej (art. 8 ust. 11 usus).
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 usus na dany rok kalendarzowy (art. 18 ust. 8 usus).
Zgodnie z art. 18c ust. 1 i 2 usus (w brzmieniu obowiązującym od 1.02.2020) najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, których roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł, uzależniona jest od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten dotyczy wyłącznie tych ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 usus, tj. osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Jak czytamy w przywołanej interpretacji ZUS, na mocy powyższych regulacji wyłącznie przedsiębiorca jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą może opłacać składki społeczne od podstawy wymiaru w wysokości ustalonej według przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
Oznacza to, że dla osoby współpracującej podstawa wymiaru składek powinna być ustalona zgodnie z art. 18 ust. 8 usus.