Więcej czasu na przygotowanie dokumentacji cen transferowych za 2017 i 2018

MF wydłużył o maksymalnie pół roku termin sporządzenia dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi i złożenia jej w US.
  • MF – Minister Finansów
  • US – urząd skarbowy
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Nowelizacja updop i updof, która weszła w życie w 2016, wprowadziła duże zmiany w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej dotyczącej transakcji z podmiotami powiązanymi i z rajów podatkowych.

Dokumentacja w nowej formie oraz wymagane sprawozdania po raz pierwszy miały być sporządzone w 2018, za miniony rok, w terminie złożenia zeznania rocznego (w przypadku podatników CIT do końca 3. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, a więc z reguły do końca marca, w przypadku podatników PIT – do końca kwietnia).

Czas na dostosowanie się podatników do nowych wymagań okazał się jednak zbyt krótki. MF postanowił więc przedłużyć terminy – upływające w tym (2018) i kolejnym (2019) roku – do końca 9. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Chodzi o terminy:

  • sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ust. 1 updof i art. 9a ust. 1 updop (wszystkich elementów tej dokumentacji, w tym również opisu, sporządzanego zasadniczo w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego podatnika lub spółki niebędącej osobą prawną),
  • złożenia w US oświadczenia o sporządzeniu ww. dokumentacji,
  • dołączenia do zeznania podatkowego uproszczonego sprawozdania (PIT/TP lub CIT/TP).

Ostateczny termin wywiązania się z ww. obowiązków dokumentacyjnych upłynie dla podatników PIT oraz tych podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, z końcem września.

Jak zapewniono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, dołączenie sprawozdań, o których mowa w ostatnim punkcie, do złożonego wcześniej zeznania rocznego (termin złożenia zeznań nie został wydłużony) nie będzie skutkować koniecznością korekty czy aktualizacji tego zeznania.

Rozporządzenie MF z 14.03.2018 w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej (DzU poz. 555) weszło w życie 15.03.2018.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....