Warunkowo zwiększone wynagrodzenie za sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego


Podczas negocjacji warunków ew. badania sprawozdania finansowego (sf) spółki firma audytorska, którą prowadzę, otrzymała ustne zapewnienie, że jeżeli zostanie wydana opinia bez zastrzeżeń, to do ustalonej w umowie ceny za badanie będzie doliczone dodatkowe 10%. Jednocześnie spółka zadeklarowała, że nikt z jej strony nie będzie wywierał presji na kluczowego biegłego rewidenta. Wyjaśniono mi, że taka propozycja stanowi element ogólnej strategii marketingowej spółki.
Czy mogę przyjąć takie zlecenie?

Wynagrodzenie za przeprowadzenie badania ma, w myśl uobr, odzwierciedlać pracochłonność, stopień złożoności prac oraz wymagane kwalifikacje. Zgodnie z art. 80 uobr wynagrodzenie za przeprowadzenie badania, uzyskiwane przez firmę audytorską, biegłych rewidentów oraz podwykonawców działających w ich imieniu i na ich rzecz, nie może być uzależnione od żadnych warunków, w tym od wyniku badania.

Formalnie – w rozpatrywanym przypadku – postanowienia umowy o badanie nie kolidowałyby z uobr, gdyż propozycja opisana w pytaniu została złożona biegłemu rewidentowi ustnie i prawdopodobnie nie miałaby odzwierciedlenia w umowie o badanie sf. Nie można jednak brać pod uwagę tylko przesłanek formalnych.

Wyświetlono 24% treści artykułu

MSSF a ustawa o rachunkowośći

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....