Usługi gotowości do świadczenia opieki medycznej - stawka VAT

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Szpital (czynny podatnik VAT) ma status podmiotu leczniczego w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Jego podstawową działalnością jest świadczenie usług zdrowotnych dla mieszkańców powiatu i powiatów ościennych. Mając specjalistyczne zaplecze techniczne, szpital zawiera także umowy o świadczenie usług zdrowotnych na rzecz placówek medycznych, które podobnie jak on realizują świadczenia medyczne na rzecz pacjentów. W ramach tych umów zobowiązuje się do wykonania określonych świadczeń medycznych (badań z jego oferty, np. EKG, RTG, USG, badań laboratoryjnych) w zależności od potrzeb zlecających placówek medycznych. Wynagrodzenie za te badania kalkulowane jest na podstawie cennika szpitala stanowiącego załącznik do umów.
Placówka medyczna poza należnością wynikającą z wykonanych badań - także gdy nie zleci żadnych w danym miesiącu - ma obowiązek uiszczenia na rzecz szpitala opłaty ryczałtowej za tzw. usługi gotowości, tj. z tytułu pozostawania w gotowości do przeprowadzania badań.
Czy świadczone przez szpital usługi gotowości są usługami w zakresie opieki medycznej, korzystającymi ze zwolnienia od VAT?

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Wyświetlono 40% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....