Usługi budowlane wykonywane poza granicami Polski na rzecz polskiego podatnika

Zofia Ruwnicka
Podatnik VAT świadczy usługi budowlane na terytorium Niemiec (jako podwykonawca). Są one realizowane na zlecenie innej polskiej firmy budowlanej (generalnego wykonawcy), która prowadzi budowę obiektu handlowego na rzecz niemieckiego inwestora (podatnika podatku od wartości dodanej).
Usługa wykonana przez podwykonawcę podlega polskiemu VAT czy też powinien go rozliczyć nabywca usługi na zasadzie odwrotnego obciążenia?

Omawiana transakcja odbywa się wprawdzie pomiędzy polskimi firmami, ale roboty budowlane objęte umową realizowane są w całości na terytorium Niemiec. Dla celów prawidłowego rozliczenia VAT z tytułu świadczenia tych usług istotne znaczenie ma zatem określenie państwa uprawnionego do poboru podatku, tj. ustalenie, gdzie dana transakcja podlega opodatkowaniu.

Miejsce opodatkowania usług budowlanych wyznacza art. 28e ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami - w tym usług rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - jest miejsce położenia nieruchomości.

Z unormowania tego wynika, że o miejscu świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi związanej z nieruchomością decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, na której prace się odbywają, bo w tym miejscu następuje faktyczna konsumpcja tych usług. Katalog usług związanych z nieruchomościami ma charakter otwarty i bez wątpienia obejmuje usługi budowlane.

Wyświetlono 40% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....