Unieważnienie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego

Spółka X sprzedała w maju 2012 r. spółce Y grunt zabudowany budynkiem użytkowym. Sporządzono akt notarialny przenoszący własność nieruchomości; spółka X wystawiła fakturę z 23% VAT; nastąpiło faktyczne wydanie nieruchomości spółki X. Nabywca – spółka Y – rozliczył fakturę w deklaracji za maj 2012 r. W kwietniu 2013 r. Sąd Rejonowy wydał prawomocny wyrok, stwierdzający, że zawarty w 2012 r. akt notarialny jest nieważny z uwagi na niezachowanie prawa pierwokupu przewidzianego w Kodeksie cywilnym.
Jak wyrok sądu wpływa na rozliczenie VAT? Czy w związku z tym, że transakcja została unieważniona nabywca zobowiązany będzie do skorygowania rozliczenia podatku naliczonego za maj 2012 r. (ujęcia faktury zakupowej). Jeżeli nabywca musiałby wstecz skorygować podatek naliczony, wówczas wiązałoby się to z koniecznością zapłaty podatku VAT z odsetkami.

Jak z opisu wynika, w maju 2012 r nastąpiła odpłatna dostawa towarów (nieruchomości), która mogła podlegać opodatkowaniu VAT. Skoro sprzedawca, spółka X, był podatnikiem VAT, to przeniesienie posiadania nieruchomości spowodowało, że przeniósł na spółkę Y prawo do dysponowania towarem jak właściciel. Transakcja miała charakter odpłatny, w związku z czym sprzedawca prawidłowo uznał, że jest to czynność objęta VAT i udokumentował ją fakturą VAT. W przypadku transakcji sprzedaży opodatkowaniu VAT podlega jedynie odpłatna dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a więc gdy następuje przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel (nie musi się zatem wiązać z przeniesieniem własności).

Wyświetlono 31% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....