Ulga na start i działalność nierejestrowana – co ze zwolnieniem od składek

Andrzej Radzisław radca prawny
Czy obowiązek opłacenia składek emerytalnych i rentowych zostaje przeniesiony z przedsiębiorców korzystających z tzw. ulgi na start bądź osób prowadzących działalność nierejestrowaną na ich kontrahentów, współpracujących z nimi na umowę zlecenia lub inną o świadczenie usług, do której zgodnie z Kc stosuje się przepisy dotyczące zlecenia?

Tak wynikałoby z interpretacji ZUS w Gdańsku z 24.07.2018 (DI/100000/43/822/2018). Centrala ZUS początkowo ją poparła, lecz później zmieniła stanowisko, choć tylko w odniesieniu do ulgi na start.

  • usus – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Przypomnijmy, że osoby korzystające z ulgi na start (art. 18 PP) w okresie pierwszych 6 mies. działalności gospodarczej nie podlegają ubezpieczeniom społecznym.

Z obowiązku opłacania składek ZUS zwolnione są też osoby wykonujące tzw. działalność nierejestrowaną (zwaną też działalnością nieewidencjonowaną czy nierejestrową) będącą de facto działalnością gospodarczą, ale na małą skalę (w 2018 do 1050 zł przychodu miesięcznie) i bez rejestracji w CEIDG, którą jednak w art. 5 PP wyłączono z zakresu działalności gospodarczej. W usus nie wymieniono jej jako tytułu do ubezpieczeń społecznych (ani zdrowotnego), stąd miała ona nie podlegać tym ubezpieczeniom, na co wskazywał też ZUS w swoich wcześniejszych wyjaśnieniach.

Wyświetlono 13% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....