Ulga IP Box w praktyce
Artykuł przedstawia aktualne problemy stosowania ulgi IP Box oraz główne wątpliwości podatników.
Według najnowszych badań GUS dotyczących działalności innowacyjnej przedsiębiorstw, w latach 2016–2018 innowacyjność ta była na poziomie niemal 22%, co oznacza, że taki odsetek badanych firm wdrażał innowację.
Intencją wprowadzenia ulgi IP Box na grunt polskiego systemu prawnego było dążenie do zwiększenia atrakcyjności podejmowania działalności badawczo-rozwojowej (dalej działalność B+R) przez polskie i zagraniczne podmioty gospodarcze. Ponadto ma ona również na celu zintensyfikowanie działań podejmowanych w kierunku ochrony posiadanych w przedsiębiorstwach praw własności intelektualnej.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Finansów z ulgi IP Box skorzystało w rozliczeniu za 2019 r. 1601 podatników PIT oraz 49 podatników CIT. Kwota zapłaconego przez nich „IP podatku” wyniosła 44 mln zł.
Warunki stosowania ulgi
Podkreślenia wymaga, że ulga IP Box jest o wiele bardziej złożona, niż ulga badawczo-rozwojowa, obecna w polskim systemie podatkowym od 2016 r. Nie rozwodząc się szczegółowo nad jej konstrukcją, przypomnijmy, że preferencyjnemu opodatkowaniu 5% stawką w ramach ulgi IP Box podlegają dochody uzyskiwane przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (dalej kwalifikowane IP), których jest on właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub ma prawo do korzystania z nich na podstawie wyłącznej umowy licencyjnej.
Podatnicy korzystający z tego rozwiązania są obowiązani do prowadzenia szczegółowej ewidencji rachunkowej w sposób umożliwiający powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych (B+R) z posiadanymi kwalifikowanymi IP oraz dochodami uzyskiwanymi z tego tytułu. Aby zastosowanie ulgi IP Box było możliwe, muszą spełnić kumulatywnie także inne warunki określone w ustawie. Najważniejsze z nich to:
- konieczność prowadzenia działalności B+R skutkującej wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP,
- objęcie wyników ww. prac B+R właściwą ochroną w jednej z form wymienionych w zamkniętych katalogu kwalifikowanych IP,
- uzyskiwanie dochodów z ww. kwalifikowanych IP i wyliczenie tzw. kwalifikowanego dochodu, który będzie podlegał preferencyjnej stawce 5%, przy zastosowaniu tzw. wskaźnika nexus.
Jako że ulga IP Box obowiązuje zaledwie od 1,5 roku, praktyka jej stosowania dopiero się kształtuje. Mimo opublikowanych przez MF objaśnień podatkowych, w których odpowiedziano na część wątpliwości podatników m.in. co do definicji działalności B+R, kwalifikowanych IP, a także przybliżono zasady kalkulacji wskaźnika nexus, nadal wiele kwestii nie zostało dostatecznie wyjaśnionych. Na to, że również organy podatkowe nie mają pewności co do wymogów, jakie należy spełniać, by nabyć prawo do ulgi, wskazuje fakt, że wielokrotnie zmieniały swoje stanowiska w wydawanych interpretacjach.
Choć zainteresowanie omawianym rozwiązaniem, przejawiające się chociażby liczbą wydawanych przez dyrektora KIS indywidualnych interpretacji, jest ogromne, wciąż wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy ma prawo z niego korzystać. Obawiają się zwłaszcza rygorystycznego podejścia organów podatkowych przy czynnościach sprawdzających czy kontrolach podatkowych dotyczących stosowania ulgi.
Wyświetlono 12% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl