Ulga dla inwestujących w całej Polsce już działa

Od 5.09.2018 przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wydanie decyzji o wsparciu, warunkującej korzystanie z nowej ulgi w podatkach dochodowych.

Weszły bowiem w życie opublikowane dzień wcześniej rozporządzenia wykonawcze do ustawy z 10.05.2018 o wspieraniu nowych inwestycji (DzU poz. 1162). Na jej podstawie inwestorzy mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu inwestycji podjętych na terenie całego kraju – a nie jak dotychczas, tylko w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).

Najważniejsze z nich to rozporządzenie RM z 28.08.2018 w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (DzU poz. 1713), które określa m.in.:

  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • RM – Rada Ministrów
  • rodzaje działalności gospodarczej, na które nie będzie wydawana decyzja o wsparciu,
  • szczegółowe kryteria jakościowe i ilościowe, które muszą spełnić ubiegający się o wsparcie,
  • warunki udzielania pomocy publicznej oraz maksymalną dopuszczalną wielkość pomocy, której można udzielić przedsiębiorcy,
  • rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną z tytułu nowej inwestycji,
  • sposób ustalania wielkości dopuszczalnej pomocy publicznej w przypadku prowadzenia działalności na podstawie więcej niż jednej decyzji o wsparciu,
  • wzór wniosku o wydanie tej decyzji.

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 29.08.2018 w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym (DzU poz. 1698) ustaliło natomiast 14 obszarów (obejmujących poszczególne powiaty), na których zarządzający obszarami (którymi są zarządzający dotychczasowymi SSE) będą wykonywać zadania określone w ww. ustawie. Ukazała się też seria rozporządzeń Ministra Przedsiębiorczości i Technologii delegujących możliwość wydawania decyzji o wsparciu na poszczególne SSE.

Przypomnijmy, że ulga na nowe inwestycje (w PIT i CIT) polega na zwolnieniu z podatku dochodowego (przez 10, 12 lub 15 lat) dochodów z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu. Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przy tym przekroczyć wielkości pomocy publicznej, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z rozporządzeniem (art. 17 ust. 1 pkt 34a updop i art. 21 ust. 1 pkt 63b updof).

Szerzej nt. ulgi na nowe inwestycje jest mowa w książce „Podatki 2018 – najważniejsze zmiany” wydawnictwa „Rachunkowość”.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....