Ułatwienia dla pracodawców od 1.01.2017 r.
Te i inne zmiany, m.in. w Kp oraz ustawie o zfśs, wprowadzono ustawą z 16.12.2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (DzU poz. 2255).
- zfśs – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
- Kp – Kodeks pracy
Więcej firm bez regulaminów
Regulaminy pracy i wynagradzania jest obecnie zobowiązany tworzyć duży pracodawca, zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Nie ma on takiego obowiązku, jeśli postanowienia układu zbiorowego pracy (uzp; zakładowego lub ponadzakładowego) określają u niego odpowiednio:
- warunki wynagradzania za pracę i ew. przyznawania dodatkowych świadczeń w sposób pozwalający na ustalenie na ich podstawie indywidualnych warunków pracowniczych angaży (czyli to, co powinno się znaleźć w regulaminie płac),
- organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników (czyli to, co powinien ustalać regulamin pracy).
Zakład pracy, zatrudniający poniżej 50 pracowników, może od 1.01.2017 r. wprowadzić regulaminy pracy i/lub regulamin płac, chyba że jego załoga podlega już pod uzp spełniający wskazane wyżej wymagania. Średni pracodawca (zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników nieobjętych uzp) musi ustanowić podane regulaminy, gdy zakładowa organizacja związkowa (zoz) złoży taki wniosek. Jeżeli nie działa u niego związek zawodowy bądź działa, ale nie zgłasza wniosku, średni pracodawca ma wolny wybór między tworzeniem a nietworzeniem wskazanych regulaminów.
Fundusz od 50 pełnych etatów
Zgodnie z nowelizacją zfśs mają obowiązek tworzyć duzi pracodawcy, zatrudniający 1 stycznia przynajmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mniejsi, angażujący 1 stycznia poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, albo prowadzą fundusz, albo wypłacają świadczenia urlopowe. Jeśli jednak zoz działająca u średniego pracodawcy (zatrudniającego 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a mniej niż 50) złoży wniosek o ustanowienie funduszu, trzeba go zrealizować.
Średni zakład pracy, w którym nie działa zoz lub działa, lecz nie zgłasza takiego wniosku, ma wolny wybór. Pracodawcy o statusie jednostek budżetowych bądź samorządowych zakładów budżetowych wciąż muszą prowadzić zfśs bez względu na liczebność załogi.
Po 31.12.2016 r. pracodawcy prywatni zachowają możliwość złagodzenia swoich obowiązków socjalnych wobec załogi, ale w formie zmodyfikowanej przez nowelizację. Duzi postanowienia w sprawie obniżenia odpisów albo odstąpienia od tworzenia zfśs muszą zawrzeć w uzp bądź regulaminie wynagradzania, co wymaga odpowiedniej ich modyfikacji. Dotyczy to również średnich pracodawców, którzy założyli zfśs na wniosek zoz. Mniejsi pracodawcy (zatrudniający 1 stycznia poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty) klauzule o nieprowadzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczeń urlopowych też zawierają w uzp bądź w regulaminie wynagradzania, a jeśli angażują poniżej 50 pracowników – w informacji przekazanej pracownikom do końca stycznia każdego roku.
Wyświetlono 30% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl