Ujęcie w księdze przychodów i rozchodów zakupu „zielonych certyfikatów”

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz obrotu tzw. zielonymi certyfikatami.
W jakiej kolumnie pkpir należy księgować zakupy zielonych certyfikatów w celu odsprzedaży?

Z zawartych w rozporządzeniu pkpir objaśnień do wzoru księgi wynika, że kolumna 10 pkpir jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych wg cen zakupu. Jak natomiast wynika z § 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia, towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym (jak również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej).

  • pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Takimi wyrobami są również przeznaczone do sprzedaży prawa majątkowe, m.in. kryptowaluty (zob. np. interpretacja KIS z 29.01.2018, 0113-KDIPT2.1.4011.520.2017.1.AP), czy zielone certyfikaty (dokumenty potwierdzające wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii).

Koszty zakupu takich certyfikatów w celu ich odsprzedaży powinny być zatem księgowane w kolumnie 10 pkpir, co potwierdza interpretacja KIS z 1.02.2018 (0115-KDIT3.4011.386.2017.2.MR). W piśmie tym czytamy: skoro (...) podatnik w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nabywa prawa majątkowe celem ich dalszej odsprzedaży, koszt ten powinien zaksięgować do kolumnie 10 pkpir, bowiem ww. zakup jest dla niego towarem handlowym.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z zakupem zielonych certyfikatów w celu odsprzedaży powinny być wykazywane w kolumnie 11 pkpir (jako koszty uboczne zakupów), co potwierdzono w ww. interpretacji: wydatki towarzyszące zakupowi praw majątkowych (opłaty ewidencyjne, za rozliczenie transakcji, prowizja od zawartej transakcji oraz za usługę giełdową) należy ująć jako koszty uboczne zakupu w kolumnie 11 pkpir, w dacie wystawienia faktury.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....