Ubezpieczenie zdrowotne przy kontrakcie menedżerskim
Tak wynika z decyzji Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu z 6.08.2020 (01/01/I/2020).
- Kc – Kodeks cywilny
- ustawa zdrowotna – ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Pan X zarejestrował w CEIDG działalność gospodarczą z przeważającym zakresem działania „pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Następnie zawarł umowę o świadczenie usług zarządzania ze spółką. Wykonywanie usług na rzecz spółki mieści się w PKD prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie uzyskuje innych przychodów poza kontraktem. Składki zdrowotne od wynagrodzenia za wykonanie kontraktu są naliczane i odprowadzane przez spółkę. Powstały wątpliwości, czy dochodzi w takim wypadku do zbiegu tytułów ubezpieczeń i przedsiębiorca powinien oddzielnie zapłacić składkę zdrowotną z działalności.
NFZ przypomniał, że art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy zdrowotnej określa krąg osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wyliczenie to ma charakter zamknięty i jedynie osoby wymienione w tym przepisie podlegają obowiązkowo temu ubezpieczeniu. Wszystkie są nim objęte jedynie wówczas, gdy spełniają poza tym wymagania określone w art. 3 ust. 1 ustawy zdrowotnej (np. dotyczące miejsca zamieszkania czy obywatelstwa).
W myśl art. 66 ust. 1 pkt ustawy zdrowotnej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które m.in.:
- prowadzącą działalność pozarolniczą lub współpracują przy tej działalności, z wyłączeniem osób, które zawiesiły działalność na podstawie Pp bądź przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- wykonują pracę na umowę agencyjną lub zlecenia albo inną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kc dotyczące zlecenia lub są osobami współpracującymi.
Natomiast zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej, jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, to składka na to ubezpieczenie jest opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie.
Art. 10 ust. 1 updof wymienia jako źródła przychodów m.in.:
- działalność wykonywaną osobiście,
- pozarolniczą działalność gospodarczą.
Ustawodawca wyraźnie rozgraniczył osiąganie przychodów z tych dwóch źródeł. Tym samym przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie należy kwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Art. 13 pkt 9 ustawy zdrowotnej stwierdza, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osiągnięte z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
W sytuacji gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem zawarła kontrakt menedżerski w ramach tej działalności, przychód z wykonywania tego kontraktu jest traktowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, a nie z działalności gospodarczej. Nie zachodzi sytuacja określona w art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej, bo przedsiębiorca osiąga tylko jeden przychód z tylko jednego źródła.